Skąd wziąć pomysł na biznes?

Czasem tak bywa, że chciałoby się przejść na swoje, ale pomysłu na biznes brak… Skąd zatem czerpać inspirację? Po pierwsze możesz skorzystać z gotowych systemów: franczyzy lub tzw. marketingu sieciowego. Parę słów o tym, „z czym to się je”:

Pomysł na biznes

Franczyza, franchising – oferuje gotowy pomysł na biznes i model biznesowy, który już się na rynku sprawdził. Jednak koszty zakupu licencji od franczyzodawcy są z reguły dość wysokie. Możesz w ten sposób otworzyć własnego McDonald’s albo pierogarnię, klub fitness, biuro podróży, stację paliw, bank, a nawet szkołę językową dla dzieci. W zasadzie w każdej branży możesz znaleźć jakąś ofertę franchisingu. Jeśli interesuje Cię ten temat, to zajrzyj do miesięcznika „Własny Biznes FRANCHISING” lub na portal Franchising.pl, gdzie znajdziesz m. in. katalog dostępnych na rynku franczyz oraz systemów partnerskich i agencyjnych.

Marketing sieciowy, marketing wielopoziomowy, MLM (z ang. multi-level marketing), biznes alternatywny – wiele nazw – jedna koncepcja. Tu również mamy do czynienia z gotowym pomysłem na biznes i systemem działania, a koszty wejścia w tego typu działalność są z reguły niskie (rzędu kilkuset złotych). Można potrenować swoje umiejętności biznesowe, zwłaszcza z zakresu sprzedaży, zaczynając właśnie od tego typu biznesu. Jednak wyboru konkretnej firmy z branży MLM należy dokonywać z rozwagą. „Network Magazyn” to czasopismo poświęcone tematyce marketingu sieciowego, a na ich stronie internetowej znajdziesz listę firm i anty-firm z tej branży. Zdecydowanie warto się z nią zapoznać przed podjęciem decyzji o przystąpieniu do danego biznesu, bo niestety nie brak tu naciągaczy… Polecam też artykuł pt. „Co to jest MLM? Marketing sieciowy bez tajemnic”

Tworzenie firmy od podstaw w oparciu o Twój pomysł na biznes

Biznes „tradycyjny” – najbardziej popularna forma, oferująca najwięcej swobody w zakresie kreowania własnego modelu biznesowego. Wymaga jednak największej wiedzy, no i oczywiście własnego pomysłu na biznes. Mam dla Ciebie 3 koncepcje – może Cię zainspirują?

 1. Inspiracja zagraniczna – może jest jakaś firma, której pomysł na biznes Ci odpowiada? Może ktoś sprzedaje produkty, których nie ma na polskim rynku i warto byłoby je sprowadzać?
 2. Biznes —> e-biznes: w obecnej epoce informatyzacji bardzo popularną formą prowadzenia działalności jest tzw. e-biznes, czyli biznes prowadzony w sieci. Wiele firm zaistniało dzięki temu, że przeniosły tradycyjną działalność w świat Internetu. Np. kiedyś bilet lotniczy można było kupić tylko w biurze podróży, dziś każdy może kupić swoją wymarzoną podróż on-line. Może przychodzi Ci na myśl świetny pomysł na biznes, który warto by było przenieś w wirtualną przestrzeń?
 3. Twoje hobby – wypisz rzeczy, które uwielbiasz robić i zastanów się, czy nie mógłbyś przenieść swojej pasji na grunt biznesowy? Zacznij pisać o tym bloga i zobacz, czy nie rozwinie Ci się to w pomysł na biznes i sposób zarabiania na życie. Spójrz, ile osób zaczęło dzielić się z innymi swoją pasją do gotowania, a branża spożywcza zaczęła ich wynagradzać za używanie produktów konkretnej marki.

Zakończę dzisiejszy wpis moim ulubionym cytatem:

Cokolwiek potrafisz zrobić lub marzysz, że potrafisz zrobić – rozpocznij to. Śmiałość ma w sobie geniusz, moc i magię – J. W. Goethe

Trzymam za Ciebie kciuki i koniecznie pochwal się w komentarzu, gdy tylko postawisz swój pierwszy krok w świat biznesu! 🙂

Obserwuj

9 komentarzy

 1. „Cokolwiek potrafisz zrobić lub marzysz, że potrafisz zrobić – rozpocznij to.” Tak zaczęła się moja biznesowa przygoda jakiś czas temu, ale dopiero ten artykuł otworzył mi oczy w kontekście mojej dotychczasowej działalności. To ma być zabawa i inspiracja, a nie tylko praca i praca. Jestem w stanie wpleść moje hobby w to, co robię. Dziękuję za pokazanie tych „oczywistości” 🙂

  Odpowiedz
  • @Stanisław – polecam się na przyszłość i trzymam kciuki! 🙂

   Odpowiedz
 2. Oh oby więcej takich artykułów – pobudza do działania i podejmowania dodatkowych kroków w życiu
  tak przekłuć hobby w biznes – to klucz do sukcesu ….zatem do dzieła

  dziękuję za pokazanie, że to wcale nie trudne 🙂

  pozdrawiam
  M

  Odpowiedz
 3. Już od 2009 interesuje się tematyku poszukiwania i analizowania pomysłów biznesowych. Na swoim blogu opisuje różne pomysły oraz sposoby ich znalezienia i analizowania.

  Dziś trafiłem pierwszy raz na Pani bloga. Odrazu trafił do ulubionych.

  Odnośnie poszukiwań pomysłów biznesowych przez wiele lat znalazłem wiele technik generowania pomysłów na biznes. Zastanawiam się nad wydaniem ebooka o tym.

  Odpowiedz
  • Dziękuję 🙂 Cieszę się, że spodobała się Panu tematyka przedsiebiorczosc24.pl Gratuluję podjęcia wyzwania i prowadzenia własnego bloga oraz pomysłu na ebooka – myślę, że jak najbardziej warto 🙂

   Odpowiedz
 4. Warto być na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami prawa oraz trendami. Kiedy zmienia się prawo, zawsze powoduje to pewną aktywność na rynku. Wtedy możemy wpaść na świetny pomysł na biznes. Niedawno pisałem właśnie o tym na moim blogu.

  Odpowiedz
  • Dzięki za komentarz. Przy zmianie prawa często powstają nowe nisze, w które można się wpasować ze swoim pomysłem. Także, jak najbardziej warto śledzić, to co się dzieje w ustawodawstwie.

   Odpowiedz
 5. Bardzo fajny wpis. Zwróciłbym uwagę na coś jeszcze. Nie warto czekać na otwarcie biznesu aż pojawi się „genialny pomysł”. Większość najbardziej innowacyjnych biznesów i przełomowych rozwiązań, było efektem rozwijania istniejącego produktu lub pracy nad problemem. Opisałem tutaj kilka ciekawych przykładów

  Odpowiedz

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest

Share This