Akademicki inkubator przedsiębiorczości – czy to coś dla Ciebie?

Witam Przedsiębiorczych, którzy zastanawiają się, czy akademicki inkubator przedsiębiorczości to coś dla nich. Jeśli jesteś jednym z nich, to myślę, że ten wywiad rozwieje Twoje wątpliwości, ponieważ rozmawiam dziś z Joanną Buczek:

Joanna Buczek – koordynator AIP UJ. Swoją wiedzą i doświadczeniem zdobytym poprzez prowadzenie własnej działalności, chętnie dzieli się z innymi. Generator kreatywnych pomysłów biznesowych. W wolnych chwilach oddaje się podróżom i zabawie z ogniem-poi.

Na początku rozszyfrujmy skrót: co to jest AIP?

AIP czyli Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości. Od razu uściślę, iż reprezentuję AIP UJ, czyli Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Akademickie inkubatory przedsiębiorczości to jedna sieć? Czy działacie razem, czy wspólna jest tylko nazwa/inicjatywa?

Na polskim rynku powstało bardzo dużo różnych Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, które w wielu wypadkach są indywidualnymi instytucjami prowadzonymi najczęściej przy uczelniach wyższych. Największą zjednoczoną siecią inkubatorów jest Fundacja AIP mająca placówki w całej Polsce i to z nimi ściśle współpracujemy. Pragnę jednak podkreślić, iż nasz program jest rozszerzony względem oferty fundacji, gdyż dodatkowo oferujemy tradycyjną formę inkubacji.

W jaki sposób akademicki inkubator przedsiębiorczości może pomóc osobie, które chce założyć własną firmę?

Zgłaszając się do nas z pomysłem na własny biznes, oferujemy przede wszystkim naszą wiedzę i kreatywność oraz usługi dodatkowe prowadzące do założenia własnej firmy. Bardzo często na pierwszej rozmowie pojawiają się dodatkowe pomysły rozszerzenia oferowanego produktu, usługi, ciekawej kampanii marketingowej, czy też doprecyzowanie pomysłu i grupy docelowej. Kolejnym etapem jest rozmowa na temat potrzeb przyszłego przedsiębiorcy i oczekiwań związanych z prowadzeniem własnego biznesu i tutaj przechodzimy do formy prowadzenia działalności. Najczęściej wybieraną formą, jest preinkubacja, która daje możliwość wypróbowania pomysłu przy minimalnych nakładach finansowych, a przede wszystkim nie pozbawia możliwości przyszłego skorzystania z przywilejów oferowanych przez Państwo, czyli dofinansowania z Urzędu Pracy i dwuletniej zniżki na ZUS dla pierwszej firmy. Następnie pomagamy w formalnościach, służymy doradztwem z zakresu prawa, finansów i marketingu. Oferujemy również szeroki wachlarz szkoleń, które dla naszych beneficjentów są oczywiście darmowe.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby założyć firmę w AIP? Nazwa „akademicki” inkubator przedsiębiorczości sugeruje, że to coś dla studentów, czy słusznie?

W dużej mierze nasze usługi są kierowane dla studentów i absolwentów, gdyż statystycznie patrząc jest to najbardziej kreatywna i przedsiębiorcza grupa docelowa. Młodzi ludzie nie są tak obciążeni bagażem doświadczeń, aby bać się ryzyka prowadzenia własnej działalności. Często chcą spróbować własnych sił w prowadzeniu własnej firmy, zamiast wstępowania w szeregi etatowców. Z biegiem czasu gdy zakładamy rodziny coraz trudniej nam podjąć takie ryzyko.

Jednak nie tylko wspieramy studentów. Jesteśmy otwarci na każdego kto chce założyć swój własny startup i ma pomysł na niego.


Jakie największe zalety ma akademicki inkubator przedsiębiorczości z punktu widzenia przedsiębiorcy? Słyszałam „pogłoski”, że będąc w AIP nie trzeba płacić ZUSu… 🙂

Będąc w programie preinkubacji owszem, nie trzeba płacić ZUS, dzięki czemu już na samy starcie oszczędzamy 447,47 zł. Dodatkową zaletą jest prowadzenie przez nas obsługi księgowej, doradztwa prawnego, szkoleń, a to wszystko w ramach przynależności do AIP UJ. Ogromnym plusem jest dostępność do biur i salek konferencyjnych w całej Polsce. Kolejną zaletą jest również to, iż będąc w preinkubacji, w ramach współpracy w gronie 3000 firm, usługi oferowane nawzajem nie podlegają stawce VAT, gdyż są świadczone w ramach jednego podmiotu prawnego. Coworking z ludźmi pełnymi pasji będącymi dla siebie wzajemnym wsparciem i inspiracją w działaniu jest kolejnym atutem. Z kolei dzięki inkubacji ma się możliwość pracy w profesjonalnym biurze, gdzie można zaprosić klienta i negocjować w atmosferze biznesu. Dla wszystkich beneficjentów kierujemy, jak wcześniej wspomniałam, szereg bezpłatnych szkoleń, jak i doradztwo.

A wady? Czy są jakieś minusy prowadzenia działalności gospodarczej w ramach AIP?

Minusy… Trudne pytanie…. Jedyną wadą, a właściwie małą niedogodnością, jaka mi przychodzi w tym momencie do głowy, to przeprowadzanie transakcji przelewami, a nie gotówką.

Ile kosztuje działalność w AIP Kraków?

W ramach preinkubacji to zaledwie 250 zł netto, a co najlepsze, mając pieniądze na własnym subkoncie, to nadal jest tylko 250 zł nie obciążone podatkiem VAT. W praktyce najczęściej wygląda to tak, iż jedynie za pierwszy miesiąc trzeba zapłacić 250 zł + VAT. Inkubacja to koszt rzędu 150 zł/m-c, wirtualne biuro, czyli adres siedziby firmy 100 zł/m-c, a skrzynka pocztowa, to koszt zaledwie 50 zł/m-c.

Jak długo można działać w ramach AIP?

Nie ma limitów czasowych, ani kwotowych, ani jakichkolwiek innych. Jedynym ograniczeniem jest chęć prowadzenia własnego biznesu w strukturach AIP UJ i ukończenie 16 roku życia. Z biegiem czasu wiele statrupowców będących w preinkubacji zaczyna osiągać bardzo wysokie wyniki finansowe i wtedy warto pomyśleć o założeniu własnej firmy, mającej osobowość prawną, oczywiście służymy tu wsparciem i naszą wiedzą. Wygodną opcją jest wtedy działanie w ramach inkubacji, gdyż wiele przywilejów pozostaje dostępnych.

Czy proces przystąpienia do AIP jest długotrwały? Jak wygląda taka procedura?

Wszelkie formalności załatwiamy w przeciągu 1h. Procedura jest banalna – należy się do nas zgłosić, zazwyczaj wtedy spotykamy się na wstępnej rozmowie, na której staramy się, jak najbardziej dopasować z usługami do zainteresowanej osoby, wyjaśnić wszelkie wątpliwości, odpowiedzieć na wszystkie pytania, a później pozostaje jedynie kwestia podpisania umowy.

Akademicki inkubator przedsiębiorczości to bardzo ciekawe rozwiązanie, jednak nie na zawsze. Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się wystąpić z AIP, to z czym to się będzie wiązało? Czy mówimy tu o zwykłym wypowiedzeniu umowy, czy są jakieś dodatkowe procedury, opłaty?

AIP UJ powstało po to, by maksymalnie ułatwić proces tworzenia i prowadzenia młodym przedsiębiorcom ich własnych firm, dlatego też w momencie gdy uznają, iż już na tyle rozwinęli skrzydła, że chcą działać samodzielnie, nie stwarzamy im problemów – mamy standardowe wypowiedzenie umowy z okresem wypowiedzenia 1 m-c. Nie pobieramy z tego tytułu żadnych opłat. Cieszymy się ich sukcesem 🙂

Czy firma, która już działa na rynku, może w jakiś sposób skorzystać z usług AIP?

Tak, jak wcześniej już wspominałam, prowadzimy również inkubację, która jest kierowana dla firm już istniejących, czyli oferujemy wsparcie merytoryczne i lokalowe. Można również skorzystać ze strefy coworkingowej, czy też salki konferencyjnej. Dodatkowo bardzo często organizujemy szkolenia, na które można przyjść i poszerzyć swoją wiedzę.

Zatem na koniec jeszcze jedno ważne pytanie, czy Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości Uniwersytetu Jagiellońskiego już jest otwarty dla zainteresowanych? Jak można się do Was zgłosić?

akadmicki-inkubator-przedsiebiorczosci-uj

Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UJ (Kampus UJ, Wydział Matematyki i Informatyki Stosowanej, przy ul. Łojasiewicza 6, Kraków)

Mimo, iż wielkie otwarcie nastąpi jesienią, już teraz można przyjść do nas i nawiązać współpracę, czy też zasięgnąć rady.

Lokal znajduje się na nowoczesnym Kampusie UJ na Wydziale Matematyki i Informatyki Stosowanej przy ul. Łojasiewicza 6. Pomieszczenie mieści się tuż przy wejściu na Wydział  po prawej stronie, dzięki czemu łatwo je zauważyć. Lokal jest jasny, przeszklony, odpowiada idealnie nowoczesnym kanonom kultury biznesu. Serdecznie zapraszam również na nasz fanpage: https://www.facebook.com/uj.aip

Dziękuję za rozmowę!

Obserwuj

2 komentarze

  1. Jestem studentką ostatniego roku na UJ i myślę intensywnie nad tym, czy założyć coś swojego, czy jednak poszukać pracy. Niskie nakłady finansowe na początek w aip bardzo mnie przekonują. A czy nie stracę trochę na swojej niezależności, jak wchodzi się do takiej sieci akademickiej?

    Odpowiedz
    • Z tego, co mówiła Joanna wnioskuję, że nie ma żadnych problemów z tym, żeby z inkubatora wyjść, jeśli cokolwiek nie będzie Ci pasowało. Najlepiej spotkać się z Joanną w AIP UJ i porozmawiać bezpośrednio, wyjaśnić wszelkie wątpliwości 🙂

      Odpowiedz

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest

Share This