Zawód przedsiębiorca – czy to coś dla Ciebie?

Wywiad pt. „Zawód przedsiębiorca, czy to coś dla mnie?”

Zaprosiłam dziś na rozmowę Annę Czarnik, doradcę zawodowego z ponad 5-letnim doświadczeniem w przygotowaniu do rozpoczęcia kariery zawodowej, poszukiwaniu pracy, opracowaniu dokumentów aplikacyjnych. Ania jest cały czas na bieżąco z aktualną sytuacją na rynku pracy i uwielbia pomagać w odkrywaniu zainteresowań. A będziemy rozmawiać na temat tego, czy zawód przedsiębiorca może być wymarzoną karierą dla każdego i co pomaga w odnoszeniu sukcesów na polu własnej działalności gospodarczej.

Zacznijmy od tego, czy każdy może być przedsiębiorcą? Czy też przedsiębiorcą „trzeba się urodzić”?

Uważam że przedsiębiorcą mogą być osoby, które posiadają odpowiednie predyspozycje do tego, czyli powinny być odpowiedzialne, sumienne, umieć ponieść ryzyko. Ponadto dobry przedsiębiorca powinien umieć pracować w grupie jak i zarządzać nią, być asertywny a przede wszystkim otwarty na nowe pomysły.

Czy trzeba mieć jakieś szczególne cechy charakteru, by odnieść sukces w tym „zawodzie”?

Tak, na pewno ukierunkowanie na cel, łatwość nawiązywania kontaktów, odpowiedzialność, konsekwencja, odporność na stres, samodzielność, decyzyjność jak i kreatywność i optymizm.

Jakie umiejętności warto w sobie wykształcić, aby przygotować się do pracy na własny rachunek?

Przede wszystkim umiejętność dobrego zarządzania czasem i organizacji czasu pracy.

Czy są może jakieś testy osobowościowe, dzięki którym można sprawdzić, czy bycie przedsiębiorcą, to coś dla mnie?

Tak, przede wszystkim test „Jak oceniam własną przedsiębiorczość”, do tego również będą pomocne testy określające predyspozycje i preferencje zawodowe oraz testy zainteresowań.

Co byś doradziła młodym osobom, które myślą o założeniu własnej firmy? Jak mogą się do tego przygotować?

Na pewno zaczynając od dobrego pomysłu na firmę i dobre określenie grupy docelowej. Jeśli chodzi o sam pomysł to, co wydaje się być najważniejszym to znalezienie niepowtarzalnego rozwiązania usługi, która będzie zarówno nowoczesna, jak i współgrająca z naszym życiem.

Według danych uzyskanych przez ZPP (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców), ponad 27% Polek chciałoby wyjść za przedsiębiorcę. Skąd – Twoim zdaniem – takie powodzenie tej profesji wśród Pań? 🙂

Bycie przedsiębiorcą, daje pewną swobodę w działaniu i dużą elastyczność czasową. Ponadto bycie przedsiębiorcą jest związane z ciągłym samorozwojem i samodoskonaleniem. Być może powodzenie tej profesji wśród Pań wynika z tych cech.

A bizneswoman, czy też jest atrakcyjna dla Panów, czy jednak jest inaczej odbierana?

Mam nadzieję, że atrakcyjność Pań dla Panów wiąże się z wieloma cechami charakteru, osobowości, stylu życia a nie jest determinantem bycie bądź nie bycie bizneswoman 😉

Być albo nie być przedsiębiorcą – na zakończenie poproszę Cię o praktyczną wskazówkę dla tych, którzy się zastanawiają nad wyborem takiej ścieżki kariery zawodowej.

Jeśli tli się w głowie pomysł bycia przedsiębiorcą, na pewno warto go rozważyć, należy wziąć pod uwagę jakie jest zapotrzebowanie na rynku na „nasz pomysł”, czy ta branża jest przyszłościowa i jak duża jest grupa docelowa. Ponadto warto zastanowić się, jak duże jest ryzyko zmiany aktualnej naszej sytuacji na bycie szefem samemu sobie.
Aktualnie mamy możliwość skorzystania z wielu programów dofinansowania naszego przedsiębiorstwa na start, więc jeżeli tylko chcemy i „czujemy że to jest to”, jestem przekonana że warto podjąć wyzwanie i rozpocząć swój biznes.

Szczerze trzymam kciuki za powodzenie!

Dziękuję za rozmowę!

Obserwuj

8 komentarzy

 1. Mam mnóstwo cech i i umiejętności, które powinien posiadać przedsiębiorca :). Zastanawiam się nad założeniem firmy. Pomysł na biznes rodzi się w głowie i konsultuje go z przyjaciółką. Szukam możliwości dofinansowania. Będę wdzięczna za jakąś podpowiedź.

  Odpowiedz
  • To świetnie Beato 🙂 Jeśli chciałabyś skonsultować lub skonstruować swój model biznesowy ze mną, to zapraszam 🙂 Jeśli chodzi o dofinansowanie, to zobacz, czy możesz skorzystać z wsparcia na start, o którym pisałam tutaj: Pierwszy biznes? Dofinansowanie na start. O bieżących konkursach informujemy na FB: Biznestube

   Odpowiedz
   • Pani Patrycjo, thx za linka, wlasnie obczajam 😉 przyda sie

    Odpowiedz
 2. Aniu, Patrycjo – dziękuję Wam za te słowa.
  Poruszyłyście ważne kwestie związane z decyzją o wyborze swojej ścieżki zawodowej. Moim zdaniem wielu młodych ludzi najpierw powinno się zapoznać z tym, co oferuje rynek. Uważam, że w każdym drzemie potencjalny przedsiębiorca, ale niektórzy śpią kamiennym snem 🙂

  Odpowiedz
  • Sylwio, dziękuję za cenny komentarz 🙂

   Odpowiedz
 3. Dzięki dziewczyny – myślę , że ten artykuł doda wielu młodym i nie tylko skrzydeł, że może warto pomyśleć o własnym projekcie i zacząć stawiać go na nogi 🙂
  co do dofinansować to już wchodzą nowe fundusze RPO WM 2014 -2020 – będzie szansa na pozyskanie funduszy na rozwój pierwszego biznesu !:)

  pozdrawiam
  monika

  Odpowiedz
  • Dzięki za info o nowych perspektywach finansowych 🙂

   Odpowiedz

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest

Share This