Zatrudnianie osób niepełnosprawnych cz. II

Przedstawiam ciąg dalszy tematu, jakim jest zatrudnianie osób niepełnosprawnych, który we wpisie gościnnym porusza Iwona Boguszyńska – specjalistka od społecznej odpowiedzialności biznesu

CZĘŚĆ II

Przed Tobą druga część artykułu, opisującego zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Pierwszą część znajdziesz tutaj: „Zatrudnianie osób niepełnosprawnych cz. I„.

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych – krok czwarty: korzystamy z ulg dla pracodawców i dofinansowań z PFRON

Jeśli nasz pracownik posiada orzeczenie o niepełnosprawności, przysługują nam korzyści finansowe fundowane przez PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). Przede wszystkim dla wszystkich podmiotów zatrudniających co najmniej 25 osób (w przeliczeniu na pełne etaty) jest to obniżenie lub nawet zniesienie obowiązkowej składki na PFRON – w każdej takiej firmie jest ustawowo zarezerwowane 6% etatów dla pracowników z niepełnosprawnością. Jeśli firma nie osiąga owych 6%, płaci obowiązkowe składki na PFRON (niektórzy nazywają to nie składką, a karą) – wynosi ona ponad 1 500 zł miesięcznie za każdy etat, który nam brakuje do tych 6%. Kwota tej składki stanowi obciążenie dla pracodawcy, nie może być traktowana jako koszt uzyskania przychodu. Warto zatem mieć to na uwadze.

Ponadto możemy się starać o dofinansowanie do wynagrodzenia naszego pracownika – może ono wynosić do 90% kosztów płacy, a jego wysokość jest uzależniona od stopnia niepełnosprawności oraz występowania schorzenia szczególnego.

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych – przykład dofinansowania:

Jeśli nasz pracownik ma stopień niepełnosprawności umiarkowany i nie ma schorzenia szczególnego, dofinansowanie do jego wynagrodzenia może wynieść ok. 1 125 zł miesięcznie.

Korzyści zatem są dla pracodawcy niekwestionowane. Dla pracownika również, ponieważ wiadomo, że posiadanie pracy daje możliwość niezależności finansowej, samodzielności w życiu, a także integracji społecznej (np. poznania nowych ludzi, nawiązania kontaktów), pełnienia oczekiwanej roli społecznej, podniesienia poczucia własnej wartości oraz możliwość rozwoju osobistego. Obustronna korzyść – czy to nie jest sedno prowadzenia biznesu?

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych – krok piąty: komunikujemy i upowszechniamy dobre praktyki

No dobrze, ale dlaczego możemy to nazwać elementem strategii społecznej odpowiedzialności biznesu?

Otóż jak wiadomo, firma, która uważa się za społecznie odpowiedzialną, musi znać wpływ, jaki wywiera na otoczenie swoją działalnością.

Każda firma wywiera zarówno wpływ pozytywny, jak i negatywny. Firma, tworząc miejsca pracy, niewątpliwie pozytywnie oddziałuje na otoczenie. Jak można ten wpływ zmaksymalizować? Na przykład udostępniając owe miejsca pracy ludziom, którym z reguły jest ciężej znaleźć zatrudnienie – nie przez ich niższe kompetencje, ale przez uprzedzenia otoczenia. Ze względu na swoją niepełnosprawność, na swoją „inność” spotykają się oni z bezpodstawnym odrzuceniem i izolacją. Trudniej im spotkać pracodawcę, który patrzy na ich kompetencje, motywację i tylko pod tym kątem ocenia ich predyspozycje do pracy. Stając się takim pracodawcą, nie tylko działamy odpowiedzialnie wobec kandydatów, ale także dajemy pozytywny przykład innym firmom.

Ale jak ten fakt – otwartości firmy na zatrudnianie osób niepełnosprawnych – komunikować otoczeniu i czy w ogóle? Czy należy o tym rozpowiadać naokoło? Jak najbardziej. Oczywiście, koniecznie trzeba o tym mówić, byle nie jako o „dowodzie naszej wrażliwości”. Bowiem sam fakt zaproponowania komuś pracy, kto ma ku temu odpowiednie kompetencje, tylko z jakichś powodów jest odmiennie traktowany przez społeczeństwo, nie jest tak naprawdę niczym niezwykłym.

Danie komuś szansy na samodzielność, rozwój osobisty i zawodowy jest tym, na co każdy zmotywowany człowiek (z orzeczeniem o niepełnosprawności czy bez) absolutnie zasługuje

Ale widać mało kto to dostrzega, bo w Polsce pracuje zaledwie co czwarta osoba niepełnosprawna. Nie wystarczy, że oni mają motywację i kompetencje, żeby podjąć pracę. Potrzeba jeszcze otwartych głów po stronie pracodawców i pokazywania innym, że to da się zrobić, jest ważne, korzystne i potrzebne. Dlatego koniecznie komunikujmy naszą otwartość na różnorodność, w tym na niepełnosprawność. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie wyznaczyć nowe trendy i ustanawiać nowe standardy – i to jest właśnie prawdziwa społeczna odpowiedzialność biznesu.

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych – podsumowując:

Ważne jest by dodać jeszcze jedno – obawy, jakie rodzi zatrudnianie osób niepełnosprawnych, są naturalne, nie należy w imię poprawności udawać, że ich nie ma. Zawsze, kiedy mamy po raz pierwszy kontakt z nieznanym nam tematem, mamy prawo czuć się niepewnie. Jest bardzo ważne, aby szukać wsparcia, nie bać się pytać i mówić o tym otwarcie. Jest wiele organizacji i stowarzyszeń, które wspierają pracodawców w tym zakresie i najlepsze, co możemy zrobić, to zwrócić się do nich. Obawy są naturalne, a w dodatku dotyczą obu stron – warto sobie uświadomić, że kandydaci z niepełnosprawnością także mają obawy: czy sobie poradzą, czy zostaną zaakceptowani przez zespół, czy nie zostaną odrzuceni? Tak, zatrudnianie osób niepełnosprawnych może wiązać się z poświęceniem takim pracownikom trochę więcej uwagi. Ale niewątpliwie warto się postarać i zainteresować tematem, ponieważ korzyści też są naturalne i w dodatku też po obu stronach.

Jeśli zainteresował Cię temat, jakim jest zatrudnianie osób niepełnosprawnych i potrzebujesz wsparcia, to skontaktuj się ze mną, pisząc maila na adres: szkolenia[at]biznestube.pl. Doradzam i pomagam przedsiębiorcom, jak i organizacjom pozarządowym w kształtowaniu społecznej odpowiedzialności biznesu. Zapraszam do kontaktu!
Latest posts by Iwona Boguszynska (see all)

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest

Share This