Wzór faktury i Infografika: Jakie dane na fakturze?

Wzór faktury – jakie dane na fakturze warto zamieścić, a jakie trzeba?

Zakładasz firmę i zastanawiasz się, jakie dane powinieneś zamieścić na fakturze? Czy wiesz, że od 1 stycznia 2014 r. zmieniły się przepisy, które ujednoliciły dokumenty sprzedażowe? Obecnie wszystkie firmy wystawiają faktury a nie rachunki, bez względu na to, czy są VAT-owcami (płatnikami podatku VAT), czy też nie. Poniższa infografika przedstawia wzór faktury, zawierający elementy obowiązkowe, przydatne, ale niewymagane oraz marketingowe (tak, na fakturze można, a nawet warto dodać akcenty reklamowe):

Wzór faktury – dodatkowe informacje o elementach obowiązkowych

 • Data wystawienia faktury i data sprzedaży – możesz wystawić fakturę do 30 dni przed dokonaniem sprzedaży lub do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonałeś sprzedaży.
 • Nr faktury może się składać nie tylko z cyfr, ale również z liter, zależnie od tego jaki system sobie przyjmiesz. Ważne jest to, aby każda faktura miała swój unikalny numer, a Twój system oznaczania pozwalał ułożyć dokumenty w odpowiedniej kolejności.
 • NIP Klienta – jeśli Twój klient to firma, to podajesz jego NIP na fakturze. Natomiast, jeśli jest osobą fizyczną i nie prowadzi działalności gospodarczej, wtedy nie musisz podawać NIP-u ani PESEL-u.
 • Nazwa produktu / usługi, ilość oraz jednostka miary – nie ma restrykcyjnych wytycznych, co do stosowania nazw towarów czy usług, które sprzedajesz, ale istotne jest określenie ilości oraz zastosowanej jednostki miary (np. sztuki, godziny, palety, strony)
 • Kwoty na fakturze zaokrąglamy do pełnych groszy – końcówki poniżej 0,5 gr zaokrąglamy do 0, a od 0,5 gr w górę do 1.
 • Cena netto – cena netto, czyli cena za jedną jednostkę (np. 1 szt.) bez podatku. Pamiętaj, że jeśli dałeś dodatkowy rabat klientowi, ale nie uwzględniłeś go w cenie netto, to należy taką kwotę obniżki wykazać na fakturze, dodając do niej kolejną pozycję.
 • Stawka VAT – podajesz VAT do każdego sprzedanego towaru / usługi, gdyż możesz mieć na jednej fakturze produkty o różnych stawkach VAT. Jeśli nie jesteś VAT-owcem, wpisujesz skrót: „zw.”, oznaczający, że jesteś zwolniony z podatku VAT, a w uwagach wpisujesz powód zwolnienia.

[box type=”bio”]Ustawa o VAT wymienia kilka sytuacji, zwalniających z VAT-u:

 • ze względu na zakres wykonywanych czynności (art. 43 ust. 1)
 • ze względu na szczegółowe przepisy (art. 82 ust. 3)
 • ze względu na nieprzekroczenie limitu wartości sprzedaży w ubiegłym roku podatkowym (art. 113 ust. 1 i 9). Jednak ten ostatni powód nie wymaga podawania na fakturze, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów

Przepisy, dotyczące danych na fakturze możesz sprawdzić w Internetowym Systemie Aktów Prawnych, wyszukując:

 • Ustawę z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.)
 • Rozporządzenie Ministra Finansów z 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur (Dz. U. z 2013 r. poz. 1485)[/box]

Wzór faktury a elementy marketingowe

Tak, jak możesz stosować papier firmowy, by na swoich oficjalnych dokumentach pokazać logo firmy, czy odsyłacze do stron internetowych, tak również możesz takie elementy zamieścić na fakturze. Dlaczego warto? Powód pierwszy – czysto praktyczny. Zawsze łatwiej kontrahentowi będzie odnaleźć Twoją fakturę, spośród stosu innych praktycznie identycznie wyglądających. Powód drugi – marketingowy. To też jest element promocji dla Ciebie. Kto wie, może osoba przeglądająca Twoją fakturę zainteresuje się i wejdzie na Twoją stronę firmową?

Wzór faktury do pobrania

Możesz zainwestować w program do fakturowania, albo na początek wykorzystać do tego celu np. Excel’a. Pod tym linkiem: wzór faktury znajdziesz plik w Google Docs, który możesz pobrać na swój komputer i zapisać np. do programu Excel. W tym celu wybierz File -> Download as -> Microsoft Excel (.xlsx), tak jak na poniższym zrzucie ekranu. Będziesz wtedy mógł swobodnie edytować i dostosowywać wzór faktury do swoich potrzeb.

Miłego korzystania i dzielenia się z innymi infografiką i/lub wzorem faktury 🙂

Artykuł znaleziono w Google pod hasłem:

 • dane do faktury
Obserwuj

Patrycja Curyło

Architekt biznesów, CEO at Biznestube Sp. z o.o.
Pomagam przedsiębiorcom, znajdując rozwiązania i optymalizując działania - projektuję biznesowe metamorfozy. Uwielbiam inspirować i odkrywać talenty. W dwóch słowach: doradzam przedsiębiorczość 🙂 Z zamiłowania do odkrywania nowych miejsc i kultur podróżuję po świecie, a z pasji do muzyki dodatkowo skończyłam szkołę muzyczną. Możesz znaleźć mnie na: , Facebook, Twitter i LinkedIn.
Obserwuj

8 komentarzy

 1. dziękuję za wzór faktury !

  Odpowiedz
 2. W końcu w jednym artykule mam wszystkie dane, dzięki którym poprawię swoją fakturę. I masz rację Patrycjo, że warto zadbać o elementy marketingowe. Dziękuję!

  Odpowiedz
 3. Świetne i przydatne „dzieło” – dziękuję 🙂

  Odpowiedz
 4. Rozumiem, że pieczątki firmowe odeszły już do lamusa i są teraz jedynie zbędnym kosztem…?

  Odpowiedz
  • Nie do końca. Prawo nie wymaga od przedsiębiorcy posiadania pieczątki, ale niektóre instytucje nadal wymagają przybicia pieczątki firmowej na dokumentach (np. banki). Poza tym myślę, że warto mieć pieczątkę (to niewielki koszt):
   – dla wygody i oszczędności czasu, np. jeśli trzeba wysłać coś pocztą – wystarczy przybić pieczątkę, zamiast wpisywać nadawcę, podobnie na niektórych dokumentach wymagających wpisania danych firmowych
   – do celów marketingowych – kto wie, może kogoś zainteresuje akurat strona internetowa firmy?

   Odpowiedz

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest

Share This