Skąd brać darmowe zdjęcia na stronę – 69 źródeł

iele osób myślących o założeniu bloga prędzej, czy później stawia sobie pytanie, skąd brać darmowe zdjęcia na stronę. Wyszukiwanie serwisów z grafikami, dostępnymi do komercyjnego użytku, jest żmudnym i czasochłonnym zajęciem. Sama przez to przebrnęłam, więc wiem, jak to jest 😉 [teraz mam „prywatnego Ilustratora” 😉 ale nie zawsze tak było]. Dlatego postanowiłam podzielić się z Tobą moją listą 69 źródeł darmowych zdjęć na stronę i zaoszczędzić Ci trochę czasu.

Zanim zaczniemy – kilka słów na temat praw autorskich.

Darmowe zdjęcia na stronę – kiedy możesz korzystać z nich legalnie?

 

To, czy dane zdjęcie/grafikę możesz użyć na swojej stronie, w social media, czy materiałach reklamowych, zależy od tego, na jakiej licencji jest wybrany przez Ciebie obraz. Pewnie o tym wiesz, ale tak dla jasności – absolutnie nie możesz wziąć dowolnego zdjęcia z Google Grafika i wrzucić np. na swojego bloga. Najpierw trzeba sprawdzić, na jakiej licencji jest dany obrazek. I tak, można wyróżnić zdjęcia należące do kategorii:

Public domain (z ang. domena publiczna), używane skróty to: PD lub CC0 – tym mianem określa się obrazy, z których możesz dowolnie korzystać w celach komercyjnych, nawet bez podawania autora dzieła (choć jest to zawsze dobrze widziane, jeśli doceniasz czyjąś pracę). Często są to grafiki, do których wygasły już prawa autorskie albo zdjęcia te nigdy nie były nimi objęte.

Creative Commons = some rights reserved (z ang. pewne prawa zastrzeżone), skrót CC – do tej kategorii należą dzieła, których autorzy wyrazili zgodę na dalsze wykorzystywanie ich prac pod pewnymi warunkami, np.:

 • CC BY (ang. Attribution = Uznanie autorstwa) – ta licencja pozwala Ci na użycie zdjęcia w jakimkolwiek celu, ale Twoim obowiązkiem jest umieszczenie informacji o autora dzieła. Grafikę możesz przerabiać (np. utworzyć wersję czarno-białą, przyciąć etc.) i udostępniać innym na dowolnej licencji.
  Przyjęła się taka praktyka, że bezpośrednio pod zdjęciem (ewentualnie pod całym artykułem na blogu, w którym chcesz umieścić to zdjęcie) zamieszczasz autora zdjęcia wraz z linkiem do strony, z której fotografia pochodzi.
 • CC SA (ang. Share Alike = Na tych samych warunkach) – podobnie jak CC BY możesz korzystać dowolnie ze zdjęcia, ale jeśli je przerobisz, to możesz je rozpowszechniać jedynie na takiej samej licencji, jaką było objęte pierwotne dzieło. Czyli ktoś inny, może skorzystać z Twojej wersji zdjęcia, w taki sam sposób, jak Ty z oryginału.
 • CC ND (ang. No Derivative WorksBez utworów zależnych) – możesz używać grafiki, ale jedynie w jej oryginalnej formie – innymi słowy nie możesz jej zmieniać (np. tworzyć czarno-białych wersji)
 • CC NC (ang. Noncommercial = Użycie niekomercyjne) – możesz korzystać z grafiki i ją przerabiać, ale jedynie do celów niekomercyjnych.
  Być może się zastanawiasz, czy użycie zdjęcia na licencji CC NC na blogu jest ok, bo przecież bezpośrednio na tym nie zarabiasz. Moim zdaniem, nie ma sensu rozgryzać niuansów CC NC, gdy w Internecie znajdziesz miliony grafik, których wykorzystanie na Twojej stronie nie będzie wzbudzać wątpliwości prawnych.

Bardzo często możesz spotkać połączenie licencji, np. CC BY-ND czy CC BY-SA. Takie skróty oznaczają, że możesz użyć tak oznaczonych grafik, jako darmowych zdjęć na stronę, pod warunkiem spełnienia obu warunków (np. CC BY-ND = po podaniu autora i w niezmienionej formie).

Sama nazwa: „Creative Commons” wywodzi się od organizacji non-profit, która działa na rzecz wypracowania kompromisu między restrykcyjnym prawem autorskim, a kulturą wymiany dzieł w ramach dobra wspólnego. O samej organizacji i jej zasadach możesz poczytać w Wikipedii.

 

Copyright = all rights reserved (z ang. wszystkie prawa zastrzeżone), znany symbol: © – tak oznaczonych zdjęć/grafik nie wolno Ci zmieniać ani kopiować bez zgody autora, gdyż chroni je prawo autorskie. Przykładowo – rysunki na moim blogu są objęte prawami autorskimi Magdaleny Budek, co nie znaczy, że nie znajdziesz ich w wyszukiwarce Google Grafika. Jednak użycie ich bez zgody autorki byłoby naruszeniem prawa. Dlatego tak ważne jest to, byś sprawdził licencję danej grafiki przed jej wykorzystaniem. W Internecie znajdziesz bardzo dużo tzw. banków zdjęć, czyli portali, na których możesz zakupić ilustracje na swoją stronę. Jednak przypuszczam, że wśród poniższych źródeł darmowych zdjęć wybierzesz naprawdę świetne grafiki na swojego bloga.

 

Jakiego typu darmowe zdjęcia możesz wykorzystać na blogu czy stronie firmowej?

 

Jeśli interesują Cię darmowe zdjęcia na stronę (lub innego użytku komercyjnego), szukaj takich oznaczeń, jak:

 • CC0/PD
 • CC BY
 • CC BY-SA
 • CC BY-ND

Darmowe zdjęcia na stronę zaciągane z social media

 

Czy wiesz, że… możesz wstawić na swoją stronę posta z Facebooka, Twittera czy Google+? Trzeba po prostu wybrać opcję: „embed” (z ang. osadzać) z menu wpisu w danym portalu społecznościowym. Na przykład, jeśli prowadzisz fanpage na Facebooku, to wystarczy, że z rozwijanego menu przy poście wybierzesz: „Wstaw post”, a następnie wkleisz wyświetlony kod na swojej stronie. Dla przykładu:

Jak zostać dobrym liderem? Zacznij od zmiany myślenia z „Ja” na „My” #lider #przywództwo

Posted by Przedsiębiorczość24 on 15 kwietnia 2015

 

Przy okazji, jedna uwaga odnośnie publikowania zdjęć na Facebooku. Dodając fotki/grafiki z opcją: „Publiczne”, przy okazji udzielasz licencji do Twoich zdjęć, co wynika z Regulaminu Facebooka (poniżej fragment punktu 2, ustęp 1 i 4):

„1.W przypadku treści objętych prawem własności intelektualnej (IP, ang. intellectual property), takich jak zdjęcia i filmy, użytkownik przyznaje nam poniższe uprawnienia zgodnie z wprowadzonymi przez siebie ustawieniami prywatności i ustawieniami aplikacji: użytkownik przyznaje nam niewyłączną, zbywalną, obejmującą prawo do udzielania sublicencji, bezpłatną, światową licencję zezwalającą na wykorzystanie wszelkich treści objętych prawem własności intelektualnej publikowanych przez niego w ramach serwisu Facebook lub w związku z nim (Licencja IP). Licencja IP wygasa wraz z usunięciem przez użytkownika treści objętych prawami własności intelektualnej lub konta, o ile treści te nie zostały udostępnione innym osobom, które ich nie usunęły. 

(…)

4. Gdy użytkownik publikuje treści lub informacje, korzystając z ustawienia Publiczne, zezwala wszystkim, w tym osobom niebędącym użytkownikami Facebooka, na uzyskiwanie dostępu do tych informacji i wykorzystywanie ich, a także na wiązanie tych informacji z użytkownikiem (tj. jego imieniem i nazwiskiem oraz zdjęciem profilowym).”

Pamiętaj o tym, decydując się na udostępnienie swoich zdjęć.

Lista 69 miejsc, gdzie znajdziesz darmowe zdjęcia na stronę firmową, bloga czy posty w social media

 

Napisanie artykułu wymaga sporo czasu – znalezienie odpowiedniej ilustracji do niego, zajmuje nieraz drugie tyle. Jeśli zdarzało Ci się spędzać długie kwadranse na poszukiwaniu właściwej grafiki/zdjęcia do wpisu, to ta lista zaoszczędzi Ci sporo cennego czasu. Umówmy się, tak: jeśli Ci się przyda, to napiszesz komentarz poniżej, co Ty na to? Umowa stoi? Oto 69 stron, na których znajdziesz darmowe zdjęcia na bloga (bardzo dziękuję Magdalenie Budek za pomoc w skompletowaniu listy):

Mój faworyt to nr 9: Pixabay. Jeśli prowadzisz bloga na WordPressie, to możesz rozważyć nawet zainstalowanie bezpośredniej wtyczki: Pixabay Images, która pozwoli Ci przeglądać i dodawać zdjęcia CC0/PD bezpośrednio poprzez „Media” na Twojej stronie internetowej.Jeśli zaoszczędziłam Ci czasu w przeszukiwaniu sieci, to będzie mi miło, jeśli zrewanżujesz się i wrzucisz komentarz poniżej 😉 (wystarczy parę sekund). A może znasz jeszcze inne portale, gdzie można znaleźć darmowe zdjęcia na stronę? Pomóż innym w pracy, dzieląc się tą wiadomością w komentarzu.

Obserwuj

31 komentarzy

 1. moja ulubiona to magdeleine 😉

  Odpowiedz
 2. Dobra robota.

  Widać, że włożyłaś w to sporo wysiłku. Sama korzystałam do tej pory tylko z trzech, może czterech stron. Dzięki Twojemu pomysłowi zaoszczędziłam sporo czasu i monotonni w prezentacjach.

  Dziękuję Patrycjo 🙂

  Odpowiedz
  • Bardzo się cieszę, że pomogłam 🙂 Dziękuję za komentarz Elżbieto!

   Odpowiedz
 3. Fantastyczne zestawienie, które bardzo ułatwi mi pracę :). Do tej pory znałam ok. 40 miejsc z darmowymi zdjęciami w sieci. A teraz mój katalog został znacznie zwiększony. Wielkie dzięki Patrycjo za przybliżenie zagadnień prawnych, bo przecież ściąganie zdjęć może być nielegalne.

  Odpowiedz
  • Dziękuję Elu. Cieszę się, że udało mi się rozjaśnić co nieco w sprawie licencji. Jest tyle możliwości, by korzystać ze zdjęć legalnie, a dużo osób o tym nie wie. Wiele osób nie chce kupować grafik, bo nie ma na tyle funduszy i nawet nie wie, że czasem może wziąć sobie zdjęcie do komercyjnego użytku tylko, „płacąc” jedynie docenieniem autora.

   Odpowiedz
 4. bardzo podobają mi się te stare zdjęcia z Ancestry Images

  Odpowiedz
  • Tak – te mapy są piękne. Znalazłam tam nawet panoramę starodawnego Krakowa. Dzięki za komentarz 🙂

   Odpowiedz
 5. Jak zwykle wszystko idealnie zebrane i elegancko przedstawione – aż chce się zacząć korzystać ! dzięki za zebranie i ułatwienie pracy pozdrawiam

  m

  Odpowiedz
 6. Zaoszczędziłaś mi czas. A tak ostatnio kombinowałam skąd tu jeszcze brać obrazki… Dziękuję! 🙂

  Odpowiedz
 7. ciekawy wpis – bardzo dobry blog – wiele praktycznych informacji – dzięki bardzo, pozdrawiam i będę zaglądać częściej

  Odpowiedz
  • Dzięki i polecam się na przyszłość 🙂 I pozdrawiam Koleżankę-Blogerkę 🙂

   Odpowiedz
 8. Wielkie Dzięki, nieraz już się przydało 😉
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 9. Witam, artykuł całkiem ciekawy i pomocny, z tym że dużo z tych stron jest płatnych i albo opłata jest jednorazowa, albo kupuje jakiś abonament, czasem można pobrać za darmo, ale w małej rozdzielczości, a ja często potrzebuję zdjęcia – 800×600 lub większe… :/

  Odpowiedz
  • Dziękuję za komentarz. Podane strony dają możliwość pobierania zdjęć bezpłatnie. Czasem wymaga to rejestracji. Oczywiście dany portal może przy okazji reklamować płatne zdjęcia, a darmowe będą swego rodzaju zachętą. Kilka stron oferuje cyklicznie darmowe zdjęcia (np. w pakietach po 10) po podaniu maila. Proszę poszukać np. na ww. Pixabay – są tam zdjęcia w różnych rozmiarach.

   Odpowiedz
   • No i założyłem konto na kilku stronach m. in. na Pixabay
    Chcę przykładowo pobrać obrazek z linku poniżej
    http://www.freedigitalphotos.net/images/good-luck-alphabet-biscuit-on-wooden-table-photo-p356910
    I nawet po zalogowaniu za darmo można pobrać obraz tylko w małej rozdzielczości 400 x 267
    Obrazki, które potrzebuję są związane głównie z medycyną i na tej stronce i innych jest tego sporo, ale wszystkie obrazki bardzo małe, a ja potrzebuję większych…

    Odpowiedz
    • Cóż zrobić… Na bloga przeważnie wystarczają takie rozdzielczości, które jednocześnie nie obciążają zbytnio strony internetowej, a co za tym idzie, nie spowalniają otwierania się strony. Jeśli nic darmowego nie da się znaleźć w odpowiedniej rozdzielczości, to zostają niestety płatne rozwiązania.

     Odpowiedz
 10. Bardzo przydatne – szczególnie dla bloggerów i tych udzielających się w social mediach 🙂

  Odpowiedz
  • Dziękuję za komentarz Sylwio – miłego korzystania z listy 🙂

   Odpowiedz
 11. Witam, a ja mam pytanie o obrazki/zdjęcia google, bo gdy gdy szukamy jakiegoś obrazu i wejdziemy w opcje „szukanie zaawansowane” zjedziemy na sam dół i jest tam: „prawo do użytkowania” i zmieniając na „do swobodnego użytku, udostępniania lub modyfikowania, również komercyjnego” rozumiem że mogę dowolnie udostępniać i edytować dany obraz ?
  Bo jeśli tak to jest ro też dobra opcja wyszukiwania obrazków/zdjęć

  Pozdrawiam 😉

  Odpowiedz
  • Jeśli zdjęcie jest na licencji PD lub CC0 (objaśnienie powyżej w artykule), to jak najbardziej. Może być tak, że użycie wybranego obrazu będzie wymagało uznania autorstwa (np. przy licencjach: CC BY, CC BY-SA, CC BY-ND). Wtedy trzeba umieścić informację o autorze dzieła.

   Odpowiedz
 12. Ciekawą opcją wyszukiwania obrazów jest też samo google
  Wpisujemy w wyszukiwarce, to co nas interesuje-klikamy w Grafika-znaczek ustawień (prawy górny róg)-tam wybieramy szukanie zaawansowane i na samym dole w zakładce „prawo do użytkowania” wybieramy do swobodnego użytku, udostępniania lub modyfikowania, również komercyjnego – co daje nam możliwość publikacji nawet edytowanego zdjęcia/obrazu

  Pozdrawiam 😉

  Odpowiedz
  • Dzięki bardzo Ibra86 za podzielenie się przydatną wskazówką!

   Odpowiedz

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest

Share This