Pierwszy biznes? Dofinansowanie na start

Pod koniec 2013 r. ruszył pilotażowy program Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Banku Gospodarstwa Krajowego. Jeśli masz pomysł na swój własny biznes i jesteś studentem lub absolwentem (do 4 lat po ukończeniu studiów), to może zainteresuje Cię pożyczka na rozpoczęcie działalności gospodarczej?

O jakiej wysokości dofinansowanie na start można się ubiegać?

Rząd daje max. 60 000 zł z oprocentowaniem 0,69 % w skali roku. Później można będzie ubiegać się o dodatkowe dofinansowanie do 20 tys. zł na utworzenie miejsca pracy. Program zakłada spłatę pożyczki w okresie do 7 lat, z możliwością karencji (zwłoki w spłacie) nawet do roku czasu. Na razie program pilotażowy jest realizowany w województwie mazowieckim, małopolskim i świętokrzyskim, ale jeszcze w tym roku planowane jest jego rozszerzenie na cały kraj. Zainteresowani w Małopolsce swoje kroki powinni skierować do Małopolskiego Funduszu Ekonomii Społecznej.

Dofinansowanie na start Twojego biznesu – pieniądze od instytucji czy od rodziny?

Może zatem dofinansowanie na start wziąć od ministerstwa zamiast od rodziny? Jestem zdania, że finanse na własną firmę lepiej pożyczyć od instytucji, czy anioła biznesu niż od Bliskich. Dlaczego? Po pierwsze, taka instytucja sprawdzi dokładnie Twój pomysł na biznes i szanse jego realizacji (oraz rentowność 😉 ). Zyskasz więc (i to gratis) dodatkowe potwierdzenie od specjalistów, że Twoja firma ma duże szanse na sukces. Po drugie, w razie niepowodzenia (czego oczywiście nie życzę!), nie popsujesz sobie relacji rodzinnych. Z resztą pamiętaj proszę, że porażką nie jest to, że upadasz, ale dopiero to, że nie wstajesz… Upadłeś kiedyś, ucząc się jazdy na rowerze? Gdybyś po pierwszym upadku stwierdził, że to nie dla Ciebie i że więcej nie będziesz próbował opanować tej sztuki, do dziś nie umiałbyś jeździć. Zgadza się? Tak samo jest z biznesem. Zatem do dzieła, bo jak powiedział J. W. Goethe:

Cokolwiek potrafisz zrobić lub marzysz, że potrafisz zrobić – rozpocznij to. Śmiałość ma w sobie geniusz, moc i magię

Trzymam kciuki i pamiętaj, by pochwalić się swoim sukcesem na przesiebiorczosc24.pl!

Obserwuj

3 komentarze

  1. DOBRA WIADOMOŚĆ: od 17 listopada 2014 r. program będzie już realizowany na terenie całego kraju 🙂

    Odpowiedz
  2. bardzo dziekuje pani Patrycjo, wiedza przydatna na starcie biznesu

    Odpowiedz

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest

Share This