Randka w pracy, czyli przepis na skuteczny networking biznesowy

Networking biznesowy – o tym, jak przydatna to umiejętność w świecie biznesu, rozmawiam dziś z utalentowaną networkerką Elą Zwolak:

Elżbieta Zwolak – networkerka, specjalistka od nawiązywania relacji biznesowych i obsługi Klienta

Zacznijmy od samego początku, czyli od tego, co to jest networking?

„Networking to sztuka bycia z ludźmi i promowania ich osiągnięć”
– tak w jednym zdaniu swoją definicję określili Grzegorz Turniak & Witold Antosiewicz w książce „Praktyczny poradnik networkingu. Zbuduj sieć trwałych kontaktów biznesowych„. Urzekła mnie ona swoją prostotą i głębią. Dla mnie networking biznesowy, to umiejętność nawiązywania kontaktów i budowania trwałych relacji w klimacie zaufania i wzajemnego wsparcia.

Systematycznie wymieniam się informacjami, wiedzą, pomysłami, czy kontaktami między osobami, które znajdują się w mojej społeczności na zasadach dobrowolności i dużej otwartości. Networker, pomagając innym bez intencji, czerpię ogromną satysfakcję, z drugiej strony ma pewność, że w razie potrzeby otrzyma życzliwą dłoń i dobre polecenie. Dlaczego? Reguła wzajemności działa i jest szczególnie silna w relacjach.

 

Na czym polega skuteczny networking biznesowy?

 

networking biznesowy
Networking biznesowy koncentruje się na dostarczaniu wartości innym w sferze zawodowej. To właśnie dzięki dzieleniu się wiedzą, informacjami i innymi cennymi zasobami rozwija się kariera, biznes, następuje stopniowo wzrost liczby klientów. O ile prościej zatrudnić kogoś czy kupić nowy produkt, jeśli mamy pewność, że ktoś kogo znamy przybliżył i opowiedział, jakie ma doświadczenia z dana osobą czy firmą. Następuje częściowe przekazanie zaufania, które później i tak sami sobie wyrabiamy w bezpośrednim kontakcie. Skuteczność w networkingu biznesowym mierzę poziomem zaangażowania w ważne sprawy dla rozmówcy i przekazaniem informacji zwrotnej.

 

W jaki sposób zbudowanie sieci kontaktów biznesowych może pomóc mikrofirmom?

 

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą czy niewielki biznes, nie jesteś w stanie być samowystarczalny. Zawsze jest tak, że coś kupujesz, a swoje dobra oferujesz innym. Mając zbudowaną sieć kontaktów, jesteś w stanie szybciej przeprowadzić pewne procesy. Otrzymasz dobrą radę, wsparcie, wiedzę, ktoś zarekomenduje Ci specjalistę, którego akurat szukasz. W sieci wiesz, do kogo możesz się zwrócić o pomoc np. w sprawie budowy strony internetowej, prowadzeniu działań marketingowych, czy zamówienia na wybrany przez Ciebie sprzęt.

 

Kiedy warto zająć się tematem budowania sieci kontaktów biznesowych, czy już na etapie pomysłu na biznes?

 

Od urodzenia ☺. A tak całkiem serio to wtedy, gdy poczujesz „żyłkę” przedsiębiorczości i chęć rozwoju. Dla każdego to indywidualna sprawa. Znam nastolatków, którzy już w tak młodym wieku dbają o nawiązywanie kontaktów. Najważniejsze, że nigdy nie jest za późno na networking biznesowy.

 

Gdzie można zacząć budowanie swojej „sieci kontaktów”? Czy są jakieś specjalne miejsca przeznaczone na networking biznesowy?

 

Wszędzie tam, gdzie wykażesz się otwartością i chęcią poznania drugiej osoby możesz rozpocząć networking biznesowy. I do tego nie potrzebujesz szczególnych miejsc. Konferencja, targi, szkolenia czy cykliczne eventy jak np. czwartkowe social me, biznesowe miksery to świetne okazje do sieciowania. Kogoś, kto może wpłynąć na Twoją sferę zawodową możesz spotkać na siłowni, spacerze, w piaskownicy czy na wycieczce. Dziś, przed rozmową z Tobą, niespodziewanie musiałam skorzystać z serwisu rowerowego. Ku memu zaskoczeniu dostałam wizytówkę od innego klienta, który dowiózł swój jednoślad. Wystarczyło kilka minut na swobodną rozmowę, by nawiązać cenną znajomość, którą chciałabym pielęgnować.

 

Pewnie dostajesz mnóstwo powiadomień nt. spotkań networkingowych, czym się kierujesz przy wyborze lub odrzuceniu danego eventu?

 

Nie jestem Pierwszą Damą czy znaną osobistością z prasy czy Internetu (jeszcze he he), by dostawać wiele zaproszeń. I dobrze, bo ciężko mi odmawiać. A tak na poważnie, kieruje się przede wszystkim swoją dyspozycyjnością i to nie tylko na dany dzień, ale i po spotkaniu trzeba przecież zadbać o pozyskane kontakty. Ważne jest dla mnie tematyka danego spotkania, kogo mogę tam spotkać, czy będzie tam „klimat”, w którym się łatwo odnajdę i będzie mi bliski. I na sam koniec zadaję sobie pytanie – co chcę osiągnąć poprzez udział w danym wydarzeniu.

 

A jeśli chodzi o płatne spotkania? Słyszałam też o organizacjach/stowarzyszeniach, które stosują spore opłaty za networking biznesowy swoich członków – czy Twoim zdaniem warto należeć do takiego klubu?

 

Jeżeli chodzi o przynależność do klubu networkingowego, to najlepsza odpowiedź brzmi: to zależy. Zależy od miejsca i celów, jakie sobie teraz stawiasz w rozwoju, czy kierunku prowadzonego przez Ciebie biznesu. Networking to proces – szereg długofalowych działań, które wymagają Twojego zaangażowania – obecności na spotkaniach i dbaniu o sieciowanie innych. Najlepszym rozwiązaniem, które często sama stosuję, jest udanie się na śniadanie biznesowe czy wieczór przedsiębiorcy. Poznanie potencjalnych korzyści i formuły spotkań, zbadanie atmosfery i wymagań stawianych członkom, aby podjąć mądrą decyzję zgodną z Twoją strategią i systemem wartości.

 

Ok. W takim razie już wybraliśmy miejsce, idziemy na spotkanie, wchodzimy, a tam mnóstwo nowych twarzy. Jak się „przełamać” i podejść do nowej, nieznanej osoby? O co zagadnąć?

 

Na początek zachęcam do tego, by na spokojnie rozejrzeć się po sali, pomyśleć o czymś miłym lub zabawnym, co sprawi, że na twarzy pojawi się lekki uśmiech. Ja robię trzy głębokie oddechy i następnie podchodzę do osoby, która swoją postawą zdradza otwartość. Zaczynam small talk, czyli niezobowiązującą konwersację na takie tematy jak np. odniesienie się do przestrzeni, sposobu dotarcia, dopytanie o gospodarza czy inne wydarzenia. Można podzielić się jakąś ciekawą przygodą, skomentować aktualny trend, który zauważasz w swojej branży, czy ogólnie w gospodarce, kulturze, sporcie. Po prostu coś lekkiego na początek, gdzie okażesz szczere zainteresowanie i szacunek oraz nawiążesz nić zaufania z Twoim rozmówcą.

 

A jeśli chcemy poznać jakąś znaną osobistość? Czy powinniśmy znaleźć kogoś, kto nas przedstawi, czy możemy sami śmiało podejść?

 

Bardzo dobrze, jak ktoś może nas profesjonalnie przedstawić znanej osobie. Po obserwacji sali i zachowań uczestników spotkania sprawdzisz, czy widzisz kogoś takiego, do kogo warto w pierwszej kolejności podejść. Jeżeli nie, a bardzo Ci zależy na poznaniu danej osoby, to kieruj się maksymą „do odważnych świat należy”. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zacząć pogawędkę ze znaną personą/influencerem.

 

Jest jakiś „niezbędnik networkingowca?” (np. wizytówki?) Ewentualnie jakieś szczególne zasady savoir vivre?

 

Dla mnie w networkingu biznesowym kluczowe są 3 rzeczy:

 • przygotowana wcześniej ciekawa historia o sobie czy swoim biznesie;
 • pozytywna postawa ciała z uśmiechem i dobrą wewnętrzną energią;
 • zadbanie o podtrzymanie kontaktu z poznaną osobą po spotkaniu, czyli tzw. follow up.

Jak potrzebuję coś zanotować, to mówię o tym otwarcie. Doceniam, że to ważna dla mnie informacja, stąd zależy mi, aby nie umknęła pod wpływem spotkania. I na sam koniec pamiętam o tym, by nie opowiadać ciągle o sobie, tylko zadawać pytania i słuchać, okazując szczere zainteresowanie napotkaną osobą.

Wizytówka to narzędzie, które pomaga podtrzymać więź, więc warto mieć i wręczać wtedy, gdy już poznamy bliżej daną osobę, a nie na tzw. dzień dobry. Dobrą zasadą jest to, by trzymać oddzielnie swoje wizytówki i otrzymane od rozmówcy.

 

A jeśli chodzi o networking biznesowy online, jakie social media najbardziej się do tego nadają Twoim zdaniem?

 

Polecam bycie aktywnym użytkownikiem takich portali zawodowych jak LinkedIn czy GoldenLine. Po stworzeniu swojej profesjonalnej wizytówki w sieci można uczestniczyć w dyskusjach w tematycznych grupach, czy nawet publikować swoje eksperckie artykuły. Innym medium jest Twitter, gdzie masz możliwość porozmawiania ze znanymi osobami z całego świata, czy też dzielenia się wartościowymi informacjami. I Facebook daje sposobność do budowania relacji z innymi i podtrzymywania kontaktów, również tych biznesowych.

 

Podsumowując, o czym przede wszystkim należy pamiętać, jeśli chodzi o skuteczny networking biznesowy?

 

Istotne jest, by zawsze być sobą i budować spójny wizerunek zarówno online jak i offline. O rekomendację warto poprosić wtedy, gdy masz już pełne zaufanie i przekazałaś jakąś wartość swojemu rozmówcy. I zawsze pamiętaj o informacji zwrotnej i dziękowaniu za otrzymane wsparcie, bo takim działaniem pokażesz, że ktoś jest ważny dla Ciebie. Networking biznesowy to cudowna umiejętność, którą możesz rozwinąć i nauczyć się. W tym procesie wspomoże planowanie – jasne określenie swoich celów zawodowych i chęć dzielenia się tym, co masz cennego. A wierzę głęboko, że przekazane dobro wróci do Ciebie wcześniej czy później ze zdwojoną mocą.

Dziękuję za rozmowę!

A czy Ty rozwijasz swoją biznesową sieć? Masz może jakieś ulubione miejsca na networking biznesowy? Zapraszam do podzielenia się wskazówkami w komentarzu!

Obserwuj

2 komentarze

 1. dziekuje za wyjasnienie tematu. na jakiego tego typu spotkanie najlepiej isc pierwszy raz?

  Odpowiedz
  • Na pierwszy raz wybrałam takie spotkanie, które jest interesujące dla Ciebie np. rozwojowe dla kobiet, wykład w bibliotece czy lokalnym centrum kultury, zajęcia popularyzujące np. zdrowy tryb życia, czy np. gry planszowe, jakieś bezpłatne szkolenie czy warsztat, gdzie networking nie ma sprecyzowanych ram. Zachęcam do rozejrzenia się po swojej okolicy i sprawdzenia, gdzie i kiedy odbywają się ciekawe eventy. Następnie zaplanować swój udział i przyjść. Do przedsiębiorczych świat należy 🙂

   Odpowiedz

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest

Share This