Jaka powinna być nazwa firmy jednoosobowej, a jaka spółki?

Decydując się na założenie własnego biznesu stajemy przed kilkoma istotnymi kwestiami technicznymi:

 • co powinna zawierać nazwa firmy jednoosobowej, a jakie są wymagania, co do spółek?
 • jeśli już decyduję się na założenie spółki, to jak wyglądają skróty spółek przyjęte w Polsce albo za granicą?
 • co trzeba umieścić na pieczątce, czy jest jakiś wzór pieczątki firmowej?

Mam dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci znaleźć odpowiedzi na te pytania 🙂

Nazwa firmy jednoosobowej a nazwa spółki

Nazwa firmy jednoosobowej powinna zawierać Twoje Imię i Nazwisko oraz wymyśloną przez Ciebie nazwę. Weźmy za przykład moją spółkę – gdybym prowadziła ją, jako jednoosobową działalność gospodarczą, to na pieczątce firmowej widniałaby taka nazwa firmy:

BiznesTUBE Patrycja Curyło

Nazwa firmy dla spółki cywilnej zawiera Twoje Imię i Nazwisko oraz Imię i Nazwisko Twojego wspólnika, określoną przez Was nazwę i sformułowanie: „spółka cywilna” lub skrót: „s. c.” W takim przypadku nazwa firmy BiznesTUBE wyglądałaby następująco:

BiznesTUBE Patrycja Curyło, Magdalena Budek s. c.

Nazwa firmy w przypadku spółki jawnej składa się z nazwisk: Twojego i wspólnika, zdefiniowanej przez Was nazwy i dopisku: „spółka jawna”, w skrócie: „sp. j.”. Np.:

BiznesTUBE P. Curyło, M. Budek sp. j.

Nazwa firmy w spółce partnerskiej to nazwisko minimum jednego z partnerów plus napis: „i partner/partnerzy”, wymyślona przez Was nazwa, dodatek: „spółka partnerska” lub „sp. p.” i jeszcze określenie wolnego zawodu wykonywanego w Waszej działalności, gdyż ta forma prowadzenia działalności gospodarczej jest zastrzeżona tylko dla określonych profesji, o czym możesz przeczytać w moim artykule pt.: „Formy prowadzenia działalności gospodarczej” Przykład:

BiznesTUBE P. Curyło i Partnerzy Kancelaria Notarialna sp. p. lub BiznesTUBE P. Curyło, M. Budek Kancelaria Notarialna sp. p.

Nazwa firmy dla spółki komandytowej oraz komandytowo-akcyjnej składa się z następujących elementów: nazwisko jednego lub kilku komplementariuszy (czyli tych wspólników, którzy za zobowiązania spółki odpowiadają bez ograniczeń – pisałam o tym w ww. artykule), ustanowionej nazwy i oznaczenia: „spółka komandytowa/komandytowo-akcyjna” lub skrótu: „sp. k./S.K.A.”. Wyglądałoby to tak:

BiznesTUBE P. Curyło sp. k. albo BiznesTUBE P. Curyło, M. Budek S.K.A.

Nazwa firmy przy spółce akcyjnej nie zawiera już nazwisk wspólników, a jedynie utworzoną przez Was nazwę i dopisek: „spółka akcyjna” lub „S.A.” Np.:

BiznesTUBE S.A. (to brzmi dumnie 😉 )

Nazwa firmy w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością również zawiera tylko wymyśloną przez Ciebie nazwę oraz określenie: „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”, czyli w skrócie: „sp. z o.o.” I to jest dokładnie nazwa mojej firmy:

BiznesTUBE sp. z o.o. 🙂

Skróty spółek

Podsumowując skróty spółek przyjęte w Polsce przedstawiam podręczną „ściągę” 😉 :

 • spółka cywilna = s. c.
 • spółka jawna = sp. j.
 • spółka partnerska = sp. p.
 • spółka komandytowa = sp. k.
 • spółka komandytowo-akcyjna = S.K.A.
 • spółka akcyjna = S.A.
 • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością = sp. z o.o.

A jeśli zastanawiasz się, jaki skrót ma sp. z o.o. czy spółka akcyjna po angielsku (albo niemiecku, francusku, hiszpańsku, rosyjsku – kto wie, gdzie przyjdzie Ci robić biznes 🙂 ) to poniższe zestawienie może okazać się przydatne:

Co do innych rodzajów spółek i ich skrótów w językach obcych, to nie zawsze wybrana forma prowadzenia działalności gospodarczej ma swój odpowiednik w ustawodawstwie danego kraju.

Wzór pieczątki firmowej

A na koniec odpowiedź na pytanie, co powinno się znaleźć na Twojej pieczątce firmowej:

 • Pełna nazwa firmy (zgodnie z powyższymi wskazówkami)
 • Adres siedziby (ulica, nr budynku/lokalu, kod pocztowy, miasto)
 • Opcjonalnie: numer telefonu (i faksu, jeśli używasz, choć w dzisiejszych czasach bardziej sprawdza się skaner i adres mailowy)
 • REGON i NIP

To już wszystkie wskazówki na dziś. Pamiętaj, że nie obrażę się, jeśli podzielisz się tym artykułem na Facebooku czy Twitterze 😉

Artykuł znaleziono w Google pod hasłem:

 • nazwa firmy jednoosobowej
 • czy trzeba miec skrot sc lub spolka cywilna w nazwie
 • jak nazwac firme jednoosobowa
 • nazwa firmy w jednoosobowej działalnośći
Obserwuj

Patrycja Curyło

Architekt biznesów, CEO at Biznestube Sp. z o.o.
Pomagam przedsiębiorcom, znajdując rozwiązania i optymalizując działania - projektuję biznesowe metamorfozy. Uwielbiam inspirować i odkrywać talenty. W dwóch słowach: doradzam przedsiębiorczość 🙂 Z zamiłowania do odkrywania nowych miejsc i kultur podróżuję po świecie, a z pasji do muzyki dodatkowo skończyłam szkołę muzyczną. Możesz znaleźć mnie na: , Facebook, Twitter i LinkedIn.
Obserwuj

10 komentarzy

 1. Pani Patrycjo, bardzo ciekawy artykuł.
  A co do pieczątek – tak się dużo mówi o tym, że pieczątka to już relikt przeszłości. Uważa Pani, że warto ją mieć czy lepiej zrezygnować? Założyłam działalność niedawno i w sumie nie wiem czy inwestować w pieczątkę…

  Odpowiedz
  • @Pani Adelo, dziękuję 🙂 Myślę, że warto mieć pieczątkę:
   – dla wygody i oszczędności czasu, np. jeśli trzeba wysłać coś pocztą – wystarczy przybić pieczątkę, zamiast wpisywać nadawcę, podobnie na niektórych dokumentach wymagających wpisania danych firmowych
   – do celów marketingowych – kto wie, może kogoś zainteresuje akurat strona internetowa firmy?
   – ze względów formalnych – niektóre instytucje nadal wymagają przybicia pieczątki firmowej na dokumentach

   Odpowiedz
   • Dokładnie… lepiej mieć niż nie mieć 🙂 bo faktycznie np banki robią problem z brakiem pieczatki. A jak ktoś potrzebuje wyrobić szybko, tanio i wygodnie to polecam stempleks.pl, do tego mają darmowa dostawę 🙂

    Odpowiedz
 2. Witam
  Założyłam jednoosobową działalność,wyrobiłam pieczątkę bo nie którzy dostawcy jej wymagali. Na pieczątce mam nazwę firmy bez imienia i nazwiska.Serwisant od kasy fiskalnej zwrócił mi uwagę że powinnam mieć jeszcze imię i nazwisko.Czy słusznie ? Oczywiście adres i nip jest,nie ma tylko imienia i nazwiska.
  dziękuję

  Odpowiedz
  • Moniko, zgodnie z przepisami, jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, to na umowach/fakturach itp. dokumentach powinnaś posługiwać się pełną nazwą firmy, czyli: [nazwa wymyślona przez Ciebie] + [Twoje Imię i Nazwisko]. Jeśli więc używasz pieczątki, by np. podać dane firmowe do faktury (zamiast pisać czy drukować) to tak, na pieczątce też powinno być Twoje Imię i Nazwisko. Jeśli Twoje pełne dane firmowe są wpisane na fakturze, a pieczątka jest w zasadzie dodatkiem do Twojego podpisu, to nie muszą na niej widnieć Twoje dane. Generalnie sama pieczątka od lat nie jest już elementem wymaganym przez polskie przepisy, ale na poczcie, czy w banku, nadal funkcjonują stare, niezaktualizowane procedury i pracownicy tych instytucji wymagają pieczątki firmowej.

   Odpowiedz
 3. Dzięki! Świetny artykuł, nie zawsze trafi się podobna perełka.

  Odpowiedz
  • Dzięki Kora za dorzucenie przydatnego artykułu do bazy wiedzy na temat tworzenia nazw 😉

   Odpowiedz

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest

Share This