Jak prowadzić bloga – podstawowe wskazówki edytowania dla WordPress

jak prowadzić bloga

Jak prowadzić bloga? Oto jest pytanie!

Zadanie, przed którym staje każdy, kto doświadczył tego miłego uczucia, że chciałby się podzielić ze światem swoją wiedzą, doświadczeniem, zainteresowaniami, hobby, przeżyciami, itp. (Świecie, mam Ci coś do powiedzenia!)

Niech zgadnę: jak już prowadzisz tego bloga, to nie cierpisz na nadmiar czasu, zgadza się?

Siedzisz cały czas na necie, upiększając swój blog, i cały czas, wydaje Ci się, że to i tak niewiele, że mógłbyś więcej?

Ech, jakbyś tylko mógł skupić się na rzeczach naprawdę istotnych, jak pisanie, komentowanie, nawiązywanie znajomości z innymi kolegami i koleżankami po fachu…

Prowadzisz bloga na WordPressie? Ale czy na pewno robisz to szybko, sprawnie i tak produktywnie, jak to tylko możliwe? Chciałabym przedstawić Ci, jak prowadzić bloga, jak pisać artykuły szybciej, aby zaoszczędzić czas, dzięki prostym skrótom klawiaturowym i nie tylko.

Jak prowadzić bloga, jak dodawać linki bez użycia myszki?

Myszki – uwielbiają ją wszyscy, najbardziej Ci kotolubni 😉 Natomiast posługując się tym, jakże przydatnym, urządzeniem, tracimy około kilkunastu minut na jeden artykuł (2-3 minuty na 1 akapit). A można ten czas wykorzystać na zgrabnego tweet’a lub napisanie komentarza do artykułu ze swojej branży. Albo na drzemkę (Ci kotolubni wiedzą, o czym piszę 🙂 ). Zatem, zalecam odwyk myszkowy. Jak zatem prowadzić bloga, posługując się tylko klawiaturą? Oto przydatne wskazówki:

Dodawanie linków? Łatwizna! Naciśnij Ctrl + k (na PC) lub CMD + k (na Maca). Wklejasz link i gotowe.

jak prowadzić bloga

Dodatkowo, warto w nowym artykule dodawać linki do już opublikowanych artykułów na Twoim blogu. Jeśli tylko masz okazje nawiązać do jakiegoś wcześniejszego wpisu, zrób to! Kiedy dodajesz link, WordPress podpowie Ci, co już zostało opublikowane, wystarczy, że klikniesz w Ctrl + k i wybierzesz: „… lub dodaj odnośnik do już opublikowanych treści”. A Twoim oczom ukażą się wcześniejsze publikacje z całego bloga. Jeśli zaczniesz pisać tytuł jakiegoś wpisu/artykułu, to pojawi się on w wynikach wyszukiwania. To ułatwi Ci znalezienie dokładnie tego, czego szukasz. Kliknij we wpis, który Cię interesuje, a WordPress automatycznie wstawi link do Twojego artykułu.

Jak prowadzić bloga i nie utonąć w różnych formatowaniach?

Próbowałeś wklejać tekst na bloga z Word’a albo i z innej strony? Może to się skończyć różnymi czcionkami, formatowaniem i innymi „krzaczkami”. Nic się nie bój, WordPress ma i na to rozwiązanie! Możesz wkleić tekst bez formatowania klikając w poniższą ikonę na pasku edycji:

jak prowadzić bloga

Możesz użyć również skrótów:

CTRL + SHIFT + v dla Windows lub CMD + SHIFT + v dla Maca.

Możesz również edytować w html, klikając zakładkę „Tekstowy” w prawym górnym rogu.

A teraz, crème de la crème, czyli śmietanka skrótów:

Zamiast za każdym razem, używać myszki, możesz posługiwać się klawiaturą wciskając Ctrl i literkę (Windows) lub Command i literkę (Mac) albo kombinację przy użyciu Alt + Shift + literka. Oto przydatna ściąga:

Ctrl/Command + literka 

c – kopiowanie

a – zaznacz wszystko

v – wklej

x – wytnij

z – cofnij

b – pogrubianie

u – podkreślanie

i – pochyl

1 – nagłówek 1

2 – nagłówek 2

3 – nagłówek 3

4 – nagłówek 4

5 – nagłówek 5

6 – nagłówek 6

k – dodaj/edytuj link

Alt + Shift + literka

n – sprawdź pisownię

l – wyrównaj do lewej

j – wyjustuj

c – wyrównaj do środka

r – wyrównaj do prawej

u – utwórz wypunktowanie

a – wklej link

o – utwórz listę

s – usuń link

q – dodaj cytat

m – dodaj obrazek

w – edycja pełnoekranowa

t – dodaj więcej tagów

p – dodaj podział strony

h – pomoc

x – dodaj/usuń znak kodu

Znasz więcej skrótów? Dodaj do swojej listy! Poza tym, zawsze możesz szybko wywołać listę kodów, klikając w pytajnik w pasku edycji. Podziel się ściągą z innymi blogerami/wordpressowcami wrzucając ją na fejsa, twittera, czy inne social media 🙂

Obserwuj
Latest posts by Magdalena Budek (see all)

3 komentarze

  1. Takiego zestawienia skrótów potrzebowałam i świetnie, że zainspriowałaś mnie Magda do tego, by odzwyczaić się od myszki. Więcej czasu w kieszeni – to lubię 🙂

    Odpowiedz
  2. Magda ! świetny tekst – kompleksowy poradnik do wykorzystania dla wszystkich !
    teraz justowanie,pogrubianie za pomocą dwóch palców !

    i oto chodzi aby wiedzieć co wcisnąć aby w końcu zaczęło Ci wychodzić 🙂

    Odpowiedz

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest

Share This