Jak nazwać firmę? Pomysły i wymogi

Jak nazwać firmę – oto jest pytanie 😉 Pisałam Wam już o wymogach prawnych związanych z nazwą firmy – dziś temat po kątem marketingowym – kilka pomysłów, sugestii i na koniec sprytne narzędzie dla Ciebie.

Dobra nazwa firmy, czyli jaka?

 

Na pewno prosta i łatwa do zapamiętania i raczej krótka, żeby uniknąć potem dylematów nad tym, jak tu wpisać 12-literową nazwę w rubrykę urzędowego druku, która przewiduje na to tylko 8 kratek… Zwróć też uwagę na to, by była łatwa do zapisania i nie powodowała trudności w wymowie. Nieraz będziesz mieć okazję, by podać nazwę przez telefon – jeśli będzie prosta, unikniesz żmudnego literowania.

Jak nazwać firmę, jeśli planujesz działalność również poza granicami Polski?

 

Wtedy lepiej zrezygnuj z polskich znaków diakrytycznych („ą”, „ę”, „ć”, „ś” itd.) i dwuznaków („dz”, „rz” itd.). Zagraniczni kontrahenci mogą mieć problem z zapisem i zapamiętaniem takiej nazwy firmy.

Śmiejesz się z żarówek Osram? Sprawdź więc znaczenie nazwy Twojej firmy w obcych językach!

Wiem, że rozpoczynając biznes, bynajmniej nie myśli się o jego zamykaniu, ale zastanów się przez chwilę, co chcesz zrobić ze swoją działalnością za kilka czy kilkanaście lat? Bo jeśli rozważasz sprzedaż biznesu, to nie dodawaj swojego nazwiska do nazwy firmy (np. Kowalski Company), gdyż może to utrudnić Ci znalezienie kupca. Oczywiście nie chodzi tu o wymóg formalny nakładany na jednoosobowe działalności gospodarcze, o którym pisałam w artykule: „Jaka powinna być nazwa firmy jednoosobowej, a jaka spółki?”, a jedynie o samą nazwę marki (czyli tą część nazwy firmy bez wymaganego przepisami dopisku z nazwiskiem przedsiębiorcy np. na fakturach), pod którą będziesz działać.

Być może zastanawiając się, jak nazwać firmę, przyszło Ci do głowy pytanie:

Czy raz wybraną nazwę firmy można potem zmienić?

Dobra wiadomość – tak, nazwa firmy jednoosobowej może zostać zmieniona w trakcie prowadzenia działalności i to w zasadzie w dowolnym momencie. Zrobisz to za pomocą formularza CEIDG-1. A jak jest ze spółkami? Też można, ale trzeba się będzie wybrać do notariusza, by zmienić umowę spółki w punkcie: „Spółka będzie prowadzić działalność pod firmą:”. Albo… zostawiasz nazwę firmy i tworzysz sobie dowolną nazwę marki. Wtedy w marketingu posługujesz się nazwą marki, a na fakturach i umowach zostaje nazwa firmy.

 

Jak nazwać firmę bez naruszania prawa?

 

Sprawdź, czy nazwa nie została przypadkiem opatentowana przez inną firmę:

Nazwa firmy – pomysły

 

Skąd czerpać pomysły na to, jak nazwać firmę? Możesz poszukać inspiracji w słownikach, np. wyrazów obcych. Przeglądając je wybierz słowo, którego brzmienie po prostu Ci się podoba. Sprawdź ewentualnie jego znaczenie, jeśli jest ok, to zastanów się, czy zostawić je w oryginalnej postaci, czy może pozmieniać w nim niektóre literki albo coś dodać, czy ująć.

Warto też spróbować łączenia słów i tworzenia neologizmów. Takim fajnym przykładem może być tu m. in. Orlen (orzeł + energia), czy Midea (marka + idea, przynajmniej tak mi się geneza tej nazwa kojarzy 😉 )

Możesz też postawić na grę słów, co może zaowocować naprawdę ciekawą nazwą dla firmy, która przyciągnie uwagę potencjalnych klientów. Niech za przykład posłuży tu chociażby: Słoń Torbalski – sklep z torebkami, czy Watch This (z ang. watch oznacza zarówno „zegarek”, jak i jako czasownik „obserwować”, z ang. cały zwrot watch this można przetłumaczyć jako„oglądaj to”, więc zabawa jest podwójna 😉 ) – sklep z biżuterią robioną z zegarków (zarówno pomysł na produkt, jak i nazwa jest tu niesamowita 😉 ).

Odpowiadając sobie na pytanie, jak nazwać firmę, weź przede wszystkim pod uwagę swoich klientów. Jeśli im się spodoba i będzie się pozytywnie kojarzyć, to i łatwiej pozyskasz klientów.

Dlaczego jest to takie ważne? Np. jeśli tworzysz nazwę w oparciu o język obcy, a Twoi klienci nie znają angielskiego, to nie zrozumieją Twojej gry słownej (cały zabieg na nic!). Mogą nie wiedzieć, jak poprawnie zapisać, czy wymówić nazwę firmy, ciężko będzie im ją zapamiętać, a zarazem odnaleźć na rynku.

Moja firma to Biznestube – działamy w branży edukacyjnej. Nazwa nawiązuje do tuby pełnej wiedzy biznesowej. Dla naszej grupy docelowej, zarówno ciąg skojarzeń, jak i wymowa czy zapis, nie stanowią problemu. Dla Pani wystawiającej fakturę w sklepie elektronicznym, to wyzwanie, w 5/10 przypadkach słyszymy, „czy może nam to Pani przeliterować”, a w 4/10 „proszę to zapisać na karteczce” 😉

Jak nazwać firmę – przydatny generator pomysłów

 

Swego czasu przez niejakiego Pawła Tkaczyka 😉 głowiłyśmy się nad nazwą dla naszej drugiej marki, zajmującej się edukacją finansową – ostatecznie stanęło na: Inwestube Podczas katuszy związanych z wymyślaniem odpowiedniej nazwy, odkryłam przydatne narzędzie:

Naminum – generator nazw

Naminum.com (dobra nazwa firmy, nie sądzisz? 😉 ) pomoże Ci wpaść na genialną nazwę firmy dodając do wybranego przez Ciebie słowa/liter różne końcówki, przedrostki, a także mieszając w środku 😉 Narzędzie jest bardzo proste w obsłudze, wystarczy wpisać wyraz lub jego fragment w wyszukiwarkę:

Możesz „zlecić” programowi:

 • dodanie do Twojego zwrotu końcówki – ang. Append, wybierając, ile liter ma dodać (np. 1-2 letters oznacza 1-2 litery)
 • albo początku – ang. Prepend
 • czy też podmienienie liter w środku –  ang. Replace, decydując, czy ma zamieniać samogłoski (ang. Vovels) czy spółgłoski (ang. Consonants)

jak-nazwac-firme-naminum2

Zanim zdecydujesz, jak nazwać firmę, sprawdź jeszcze…

I jeszcze jedna wskazówka na koniec. Zanim ostatecznie zdecydujesz się, jak nazwać firmę, sprawdź dostępność domeny o tej nazwie. Trudno dziś prowadzić biznes bez strony internetowej, dlatego sprawdź, czy końcówka typu .pl lub .com jest wolna. Oczywiście możesz wybrać inną końcówkę, ale jeśli Twoja firma nazywa się „company” i domena www.company.pl jest już zajęta, to zakładając stronę pod adresem np. www.company.com.pl masz duże szanse na to, że swoimi działaniami marketingowymi zwiększysz ruch na stronie www.company.pl a nie swojej. Po prostu końcówka .pl czy .com jest najpopularniejsza i najłatwiejsza do zapamiętania przez klientów.

 

Udanej zabawy życzę! A może masz jakąś ciekawą historię nazwy swojej firmy, którą chcesz się podzielić z Czytelnikami? Śmiało, pochwal się w komentarzu i zostaw linka do swojej strony internetowej!

Artykuł znaleziono w Google pod hasłem:

 • jak nazwać firmę
 • nazwa firmy jednoosobowej przykłady
 • Nazwa firmy
 • jak nazwać firmę lakierniczą
 • nazwy firm wynajem
 • jak nazwać swojom firmę
 • nazwa firmy propozycje
 • nazwa dla sklepu technicznego
 • jaka mozna dac nazwe firmy budowlanej
 • jaka dac nazwe zakładowi lukarz kaminski z drewnem
Obserwuj

Patrycja Curyło

Architekt biznesów, CEO at Biznestube Sp. z o.o.
Pomagam przedsiębiorcom, znajdując rozwiązania i optymalizując działania - projektuję biznesowe metamorfozy. Uwielbiam inspirować i odkrywać talenty. W dwóch słowach: doradzam przedsiębiorczość 🙂 Z zamiłowania do odkrywania nowych miejsc i kultur podróżuję po świecie, a z pasji do muzyki dodatkowo skończyłam szkołę muzyczną. Możesz znaleźć mnie na: , Facebook, Twitter i LinkedIn.
Obserwuj

18 komentarzy

 1. dzięki za artykuł! Na pewno się przyda 🙂 co poniektórzy powinni najpierw przeczytać twój artykuł zanim wprowadzą firmę na rynek, choć czasami można się nieźle pośmiać… moje ulubione to konkurencja dla Osram: Sika Poland, nie­wzru­szone Czeskie Elektroodbyty, Zakłady Mięsne w Żywcu – Wojciech Dobija, Analizatory Gazów Technicznych“Anal-Gaz”, „Skór-wiel” – skóry z Wielunia, “Jebud” – Nazwa firmy roz­biór­ko­wej, we Wrocławiu sklep ze śrub­kami „Jasny gwint”, Dentysta „Dent Worry”, no i ostatnia kategoria: firmy pogrzebowe: “Game Over”, “Underground”, radomska „Apokalipsa”, mazurskie „Nowe życie” a w Zakopanym, znaj­duje się zakład pogrze­bowy ”ZAKOPANE”…

  Odpowiedz
  • Dzięki bardzo za podzielenie się – śmiałam się do rozpuku 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

   Odpowiedz
  • Dawno temu, w policealnej szkole w temacie „reklama” mieliśmy za zadanie stworzyć wzór szyldu dla jakiejś firmy. Wybrałam zakład pogrzebowy i wymyśliłam nazwę „Ś.P.”, co zostało odczytane jako „Świetny Pomysł” 🙂

   Odpowiedz
 2. he he he zgadzam się z „śmieszne nazwy”czasem to wychodzą nie złe jaja!
  warto zastanowić się i przemyśleć nazwę firmy, w końcu po nazwie będziemy ją później kojarzyć !
  dobry artykuł i śmieszny komentarz 😉

  co to człowiek musi wiedzieć ….jak zaklada firmę …nawet w nazwie się można pomylić !

  Odpowiedz
  • Szukałam jakiejś firmy ktora wymyśli mi nazwę dla mojego bieliźniarskiego startu pu i wpadłam na ofertę takiej firmy http://brandpro.pl/nazwa. Oferta jak oferta ale fajnie opisali cały proces co nie?

   Odpowiedz
 3. Podpisuję się wszystkimi kończynami pod fragmentem o dobrej domenie internetowej. Dużo przedsiębiorców pomija ten aspekt. Po kilku latach przychodzi moment, gdy firma dojrzewa do sprzedaży przez internet… i kiepska domena zaczyna poważnie przeszkadzać.

  Znalezienie fajnej, wolnej nazwy nie jest proste. Generator nazw jest czasami dobrym pomysłem. Można również wybrać nazwę firmy z gotowej listy, np. http://www.chwytliwa.pl/pomysly/

  Kolejną opcją jest skorzystanie z usług profesjonalnej agencji namingowej. To jednak duży wydatek, a usługa zabiera cenny czas.

  Pozdrawiam i gratuluję wartościowego artykułu!

  Odpowiedz
 4. Mnie najbardziej podobają się nazwy z jakąś grą słów. Zapadają w pamięć! 🙂

  Odpowiedz
  • Też jestem fanką gier słownych 🙂 Przy okazji – gratuluję bloga

   Odpowiedz
 5. Witaj Patrycja,

  jak zwykle masz wyczucie w jakim czasie coś napisać, temat na czasie i a napisany prosto, dla każdego i zawiera wszystko co jest potrzebne w tym temacie. Fachowo.
  Z przyjemnością czytam twoje artykuły, zapisuję i czekam na więcej.

  Odpowiedz
  • Dziękuję pięknie za Twój komentarz – takie słowa dodają mi skrzydeł i aż się chce pisać więcej! 🙂

   Odpowiedz
 6. Byłam na konferencji Biznes po godzinach i otrzymałam namiary na blog. Ku memu zaskoczeniu znalazłam tu kilka przydatnych wskazówek, bo planuję założyć własną działalność. Z tą nazwą nie jest prosto. Kobieta zmienna jest i pocieszyłaś mnie, że ostatecznie nazwę jednoosobowej działalności mogę zmienić w trakcie prowadzenia poprzez formularz CEIDG-1. A jak online to zrobie przez e-PUAP to nawet za darmo. Niestety ciaglę się zastanawiam nad wyróżniającą nazwą i ten generator to dobra podpowiedź. Dzięki. Oby mnie olśniło. Czekam na inspirację.

  Odpowiedz
  • Cieszę się, że mogłam pomóc. Trzymam kciuki za dobrą nazwę 🙂 Bywa tak, że czasem po prostu pierwsza myśl jest najlepsza – miałam tak kiedyś, że wpadł mi do głowy pewien pomysł na nazwę marki, ale jeszcze się zastanawiałam przez kolejne dni i w końcu wróciłam do początkowej idei. Jak to mówią: „pierwsza myśl najlepsza”.

   Odpowiedz
 7. Generatory nazw są bardzo fajne. Sam korzystałem z nich szukając nazwy dla mojego pierwszego startupu. Skończyło się na zlepku trzech, najlepszych według mnie propozycji. Teraz, szukając kolejnej nazwy szukam więcej wiedzy, bo chcę wymyślić ją całkowicie sam – być ojcem w 100% 🙂 Przy okazji polecam podział nazw na rodzaje – może się Wam przydać przy wymyślaniu – http://brandpro.pl/poznaj-rodzaje-nazw-dla-firmy

  Odpowiedz
 8. Jak nazwać firmę zajmująca się balustradami nierdzewnymi

  Odpowiedz
  • BaRUSTrada = Balustrada + rdza (ang. rust)

   Odpowiedz

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest

Share This