[QUIZ] Czy wiesz, ile kosztuje założenie firmy?

ile kosztuje założenie firmy

Być może rozważasz rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Jeśli tak, pewnie zastanawiasz się, ile kosztuje założenie firmy. A może prowadzisz już własny biznes i świetnie orientujesz się we wszystkich kosztach (i oczywiście przychodach! 😉 ) z tym związanych? W takim razie sprawdź swoją wiedzę, a przy okazji zorientujesz się, czy nie umknął Ci przypadkiem jakiś wydatek.

Weź udział w poniższym quizie pt. „Czy wiesz, ile kosztuje założenie firmy?”, a szybko zorientujesz się, jakie koszty prowadzenia firmy trzeba wziąć pod uwagę.

[QUIZ] Czy wiesz, ile kosztuje założenie firmy?

Co wziąć pod uwagę przy wyborze rachunku bankowego?

 • opłaty za otwarcie i prowadzenie rachunku
 • koszty przelewów internetowych
 • ewentualne opłaty za korzystanie z bankomatów (w Polsce i za granicą)
 • wielkość sieci bankomatów danego banku i możliwość bezpłatnego korzystania z bankomatów innych banków
 • koszty wpłat i wypłat gotówki w oddziałach banku
 • opłaty za kartę płatniczą

I jak poszło Ci w quizie: „Czy wiesz, ile kosztuje założenie firmy”? Jak można zaobserwować, na przestrzeni ostatnich lat koszty założenia własnego biznesu, stopniowo się obniżają (na szczęście!). Najtańszą opcją jest założenie jednoosobowej działalności gospodarczej.

Jednak bez względu na to, jaką formę działalności wybierzesz, weź też pod uwagę koszty obsługi księgowej oraz założenia firmowej strony internetowej. Na szczęście koszty tych usług również maleją. Postęp technologiczny oraz ustawowe uwolnienie zawodu księgowego sprawiły, że koszty usług księgowych zmniejszyły się. W zasadzie przy pomocy programów do fakturowania (często darmowych) można samemu prowadzić księgowość (wzór faktury znajdziesz w artykule: „Jakie dane na fakturze?”) i mieć ją dzięki temu „za darmo”. Choć trzeba wziąć pod uwagę „koszt” Twojego czasu, poświęconego na samodzielne prowadzenie księgowości, a także stresu związanego z zastanawianiem się nad tym, czy aby wszystko dobrze zrobiłeś. Koszt zbudowania i utrzymania firmowej strony internetowej również bardzo się obniżył, dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym – w praktyce, stronę również możesz sam wykonać, np. w WordPress’ie.

Wszystko jest kwestią odwiecznego dylematu: czas czy pieniądze. A Ty? Wolisz poświęcić czas, by samemu się czegoś nauczyć i wykonać, czy wolisz to zlecić i zapłacić specjaliście?

Obserwuj

Patrycja Curyło

Architekt biznesów, CEO at Biznestube Sp. z o.o.
Pomagam przedsiębiorcom, znajdując rozwiązania i optymalizując działania - projektuję biznesowe metamorfozy. Uwielbiam inspirować i odkrywać talenty. W dwóch słowach: doradzam przedsiębiorczość 🙂 Z zamiłowania do odkrywania nowych miejsc i kultur podróżuję po świecie, a z pasji do muzyki dodatkowo skończyłam szkołę muzyczną. Możesz znaleźć mnie na: , Facebook, Twitter i LinkedIn.
Obserwuj

8 komentarzy

 1. Jak już zdecydujesz się na założenie firmy to pierwszym głównym celem jest poświęceniu firmie jak najwięcej czasu. Jeśli chodzi o finanse – to na początek trzeba sporo zainwestować aby po latach się zwróciło wszystko co zainwestowaliśmy w rozwój biznesu.

  Odpowiedz
  • Dziękuję za komentarz – trzymam kciuki, aby inwestycja zwróciła się szybciej niż zakładasz

   Odpowiedz
 2. Wow, prawie wszystko źle! Moja wiedza naprawdę kuleje. Dzięki za możliwość uświadomienia sobie wszystkich kosztów po drodze. Ciekawa sprawa.

  Odpowiedz
 3. Świetny quiz, choć przyznam, że myślałam, że wiem więcej. Niestety tych kosztów jest znacznie więcej, ale jeśli ktoś się decyduje na założenie firmy, to chyba wie z czym co się je i za ile 😉

  Odpowiedz
  • Dzięki Natalio. Najważniejsze by zyski były większe niż koszty.

   Odpowiedz
 4. Fantastyczny pomysł na zgłębienie wiedzy księgowej w przyjemny sposób. Mimo, że jestem przedsiębiorcą, to nie wszystko było tak oczywiste dla mnie. Twoje Patrycjo komentarze to zastrzyk wiedzy i gwarancja bezpieczeństwa, bo oszuści czyhają i wysyłają listy o drobne wpłaty.

  Odpowiedz
  • Dziękuję Elu – właśnie z taką myślą przygotowywałam ten quiz, aby w prosty sposób przekazać wiedzę na stosunkowo nudny temat, jakim są koszty prowadzenia działalności. A nieuczciwych osób, które próbują wyłudzić pieniądze od przedsiębiorców za darmowe rejestracje niestety nie brakuje.

   Odpowiedz

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest

Share This