Formy prowadzenia działalności gospodarczej

Jako przyszły przedsiębiorca masz spory wybór, jeśli chodzi o formy prowadzenia działalności gospodarczej. Chciałabym Ci dziś przedstawić pokrótce wachlarz Twoich możliwości 🙂

Jakie formy prowadzenia działalności gospodarczej masz do wyboru?

Jednoosobowa działalność gospodarcza – najbardziej popularna i najprostsza forma prowadzenia biznesu. Możesz ją nawet założyć bez wychodzenia z domu 🙂 Rejestracji firmy przez Internet dokonuje się na stronie CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) i jest to darmowe.

Uwaga na oszustów!
CEIDG

Pamiętaj o tym, bo nie brakuje naciągaczy, którzy będą wysyłać Ci listy nakazujące dokonanie wpłaty związanej z rejestracją działalności gospodarczej. Mój znajomy, tydzień po założeniu firmy na stronie CEIDG, otrzymał pocztą 2 takie ponaglenia: w jednym chcieli uiszczenia opłaty w wysokości 179 zł, a w drugim była promocja – jedyne 170 zł… A do zapłacenia masz 0 zł! Na zdjęciu obok możesz zobaczyć przykład takiego fałszywego wezwania do zapłaty. Zwróć uwagę, że tak naprawdę pismo jest nie od CEIDG, a CRIDG…

Natomiast ta forma prowadzenia działalności gospodarczej ma jedną dość istotną w moim odczuciu wadę. Otóż, jako właściciel takiej firmy, odpowiadasz całym swoim majątkiem za podjęte zobowiązania… Także jeśli zaczynasz rozwijać swoją firmę od tej formy prowadzenia działalności gospodarczej – rozważ przekształcenie jej na inną, gdy Twoje obroty wzrosną.

Spółki jako alternatywne formy prowadzenia działalności gospodarczej

W tym artykule chciałabym Ci podać jeszcze parę wskazówek oraz wspomnieć o mojej „faworytce” jeśli chodzi o formy prowadzenia działalności gospodarczej – o spółce „zoologicznej” 😉 czyli z sp. z o.o. (z ograniczoną odpowiedzialnością).

Jakie mamy rodzaje spółek?

Generalnie spółki dzielą się na spółki osobowe i kapitałowe.

Spółki osobowe i ich zakładanie:

 • Spółka cywilna (s. c.) – do założenia tego typu formy działalności gospodarczej potrzebujesz po prostu umowy spółki sporządzonej w formie pisemnej (art. 860 Kodeksu Cywilnego – KC), ale nie trzeba w tym celu odwiedzać notariusza. Chyba, że wnosisz do spółki nieruchomość – wtedy potrzebny jest akt notarialny. Poza tym zaznaczasz jedno okienko w formularzu CEIDG i gotowe!
 • Spółka jawna (sp. j.) – podobnie jak przy s. c. do kancelarii notarialnej wybierać się nie musisz, chyba, że w grę wchodzi nieruchomość (art. 23 i 92 Kodeksu Spółek Handlowych – KSH). Podobnie jak w s. c. nie ma tu wymagań kapitałowych (tzw. minimalnego wkładu w spółkę), a do założenia sp. j. potrzeba co najmniej dwóch wspólników. Tak jak w s. c. również tutaj zgodnie z art. 22. KSH:
  „Każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką, z uwzględnieniem art. 31.”
  Warto o tym pamiętać rozważając różne formy prowadzenia działalności gospodarczej. W odróżnieniu od s. c. rejestracja nie odbywa się już przez CEIDG, ale następuje poprzez wpis do KRS (Krajowy Rejestr Sądowy). Poniższe rodzaje spółek również rejestrujemy w KRS.
 • Spółka partnerska (sp. p.) – papierologia jak w sp. j. Natomiast z tej formy prowadzenia działalności gospodarczej mogą skorzystać tylko osoby uprawnione do wykonywania zawodów wymienionych w art. 88 KSH, tj.: adwokata, aptekarza, architekta, inżyniera budownictwa, biegłego rewidenta, brokera ubezpieczeniowego, doradcy podatkowego, maklera papierów wartościowych, doradcy inwestycyjnego, księgowego, lekarza, lekarza dentysty, lekarza weterynarii, notariusza, pielęgniarki, położnej, radcy prawnego, rzecznika patentowego, rzeczoznawcy majątkowego i tłumacza przysięgłego.
 • Spółka komandytowa (sp. k.) oraz
 • Spółka komandytowo-akcyjna (S.K.A.) wymaga już umowy spółki sporządzonej w formie aktu notarialnego (art. 106 i 131 KSH). Tu ustawodawca przewidział ciekawą formę odpowiedzialności wspólników, zgodnie z art. 102. KSH: 
  „Spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.”
   W związku z tym bardzo ciekawym rozwiązaniem prawnym jest połączenie sp. z ograniczoną odpowiedzialnością i jej właścicieli w spółkę komandytową, ale o szczegóły dopytajcie już swojego prawnika 🙂

Spółki kapitałowe i ich zakładanie:

 • Spółka akcyjna (S.A.) – jak wskazuje art. 301 KSH statut spółki sporządzamy w formie aktu notarialnego. Co ciekawe, S.A. może zawiązać nawet jedna osoba, ale za to z dużymi zasobami finansowymi, ponieważ kapitał zakładowy powinien wynosić minimum 100 000 zł (art. 308 KSH). Na osłodę dodam, że akcjonariusze nie odpowiadają za zobowiązania spółki.
 • Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) – wreszcie moja ulubiona 😉 Dlaczego tak lubię tą formę prowadzenia działalności gospodarczej? Ze względu na możliwości jakie oferuje 🙂 M. in. za to, że można ją założyć nawet w pojedynkę, a także za to, że minimalny kapitał zakładowy to tylko 5 000 zł oraz przede wszystkim za ochronę prawną Twojego majątku jaką daje sp. z o.o. zgodnie z art. 151 KSH: 
  „Wspólnicy są zobowiązani jedynie do świadczeń określonych w umowie spółki. Wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki.”
   Umowę sp. z o.o. sporządza się w formie aktu notarialnego (art. 157 KSH). Natomiast ciekawym udogodnieniem wprowadzanym przez Państwo jest możliwość założenia sp. z o.o. przez Internet na stronie: Ministerstwa Sprawiedliwości. Oczywiście w przypadku tej formy założenia firmy, masz do wyboru tylko standardową umowę spółki przygotowaną przez Ministerstwo.

Wskazówka: gdzie sprawdzić aktualnie obowiązujące przepisy? Najlepiej w ISAP (Internetowy System Aktów Prawnych). Jest to internetowa baza aktów prawnych zawierająca treści prawne opublikowane w Dzienniku Ustaw oraz Monitorze Polskim.

Moim osobistym zdaniem, najciekawsze formy prowadzenia działalności gospodarczej na początku drogi biznesowej to jednoosobowa działalność gospodarcza i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. O plusach i minusach obu opcji jeszcze Ci napiszę 🙂

A jaka forma prowadzenia działalności gospodarczej jest najlepszym wyborem dla Ciebie?

Obserwuj

Patrycja Curyło

Architekt biznesów, CEO at Biznestube Sp. z o.o.
Pomagam przedsiębiorcom, znajdując rozwiązania i optymalizując działania - projektuję biznesowe metamorfozy. Uwielbiam inspirować i odkrywać talenty. W dwóch słowach: doradzam przedsiębiorczość 🙂 Z zamiłowania do odkrywania nowych miejsc i kultur podróżuję po świecie, a z pasji do muzyki dodatkowo skończyłam szkołę muzyczną. Możesz znaleźć mnie na: , Facebook, Twitter i LinkedIn.
Obserwuj

3 komentarze

 1. Nie tak dawno przestrzegałam przed firmami próbującymi wyłudzić opłatę za rejestrację działalności gospodarczej. A oto i kolejny przykład – tym razem dla spółek. Naciągacze wysyłają pisma nakłaniające do zapłaty za ogłoszenie wpisu w KRF – Krajowym Rejestrze Firm łudząco przypominającym KRS – Krajowy Rejestr Sądowy, prowadzący rejestr spółek. Dajcie znać znajomym, niech się KRF nie dorabia ich kosztem.

  Odpowiedz
 2. Niestety też i mnie nie ominęła ta nie-przyjemność z oszustami. Na początku, naprawdę myślałem, że to jakiś kolejny „papier” do opłacenia. Muszę przyznać, że ci oszuści znają się na robocie, niestety… W ostatniej chwili zgadałem się ze znajomym który też to dostał i powiedział mi że walczy o odzyskanie pieniędzy bo zapłacił. Masakra.

  Odpowiedz
  • Dzięki za komentarz – jedyne chyba co możemy zrobić, to mówić, jak najczęściej o takich przypadkach – wtedy może ktoś akurat usłyszy, przeczyta i też nie da się naciągaczom

   Odpowiedz

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest

Share This