Budowanie zespołu – kluczową umiejętnością w biznesie

Często na szkoleniach dla osób, które zamierzają założyć własną firmę, spotykam się z taką oto postawą przyszłych przedsiębiorców: „muszę nauczyć się robić wszystko samodzielnie”. Czy rzeczywiście w biznesie warto być Zosią-Samosią?

Odwieczny dylemat: czas vs. pieniądze

Jak dostać się do Madrytu? Dróg jest wiele, pytanie czy chcesz maksymalnie oszczędzić czas czy pieniądze potrzebne do zrealizowania tego celu? Najszybciej, ale pewnie i najdrożej będzie polecieć samolotem. Najtaniej, ale zarazem najdłużej wyjdzie Ci podróż np. rowerem. Dylemat pt. poświęcić na to czas czy pieniądze jest wszechobecny zarówno w życiu, jak i w biznesie. Np. możesz zgłębić tajniki księgowości, prawa, marketingu, sprzedaży i wszystko robić samemu w swojej firmie, tylko ile czasu zajmie Ci nauka tego wszystkiego? W czasie, gdy Ty będziesz się uczył, Twoi konkurenci zdążą już wystartować i będą budować coraz mocniejszą pozycję na rynku. Nie od parady mówi się, że czas to pieniądz. Pomyśl, ile czasu będzie Ci codziennie zajmować samodzielne wykonywanie wszystkich obowiązków? Poza tym, czy jesteś w stanie być specjalistą w każdej dziedzinie wiedzy potrzebnej w biznesie?

Nie chodzi o to, aby robić wszystkie rzeczy we właściwy sposób. Chodzi przede wszystkim o to, aby robić właściwe rzeczy Peter Drucker

Rób rzeczy właściwe, a nie właściwie. Czasem jedna literka robi wielką różnicę.

Budowanie zespołu receptą na sukces

Jako przedsiębiorca powinieneś znać się po trochę na wszystkich aspektach prowadzeniu biznesu, to niezaprzeczalny fakt. Ułatwi Ci to podejmowanie kluczowych dla Twojej firmy decyzji oraz współpracę z księgowymi, prawnikami czy innymi ekspertami. Jednak pamiętaj o tym, aby nie wpaść w pułapkę dążenia do bycia specjalistą w każdej dziedzinie. Dlaczego? Zadaniem przedsiębiorcy nie jest bycie ekspertem od wszystkiego – jest to zbyt czasochłonne i hamujące rozwój Twojego biznesu. Jeśli sam będziesz się wszystkim zajmował, to zabraknie Ci doby, aby wykonać wszystkie istotne dla firmy czynności. Twoim zadaniem jako przedsiębiorcy jest budowanie zespołu – zorganizowanie ludzi o różnych specjalizacjach w efektywny team. Sam natomiast powinieneś skupić się na strategiach rozwoju Twojego biznesu.

Pamiętaj: biznes to gra zespołowa!

Budowanie zespołu specjalistów sposobem na oszczędzanie czasu

Zamiast uczyć się tajników księgowości – poznaj najważniejsze zasady i wybierz biuro rachunkowe, które zadba o prawidłowość finansów Twojej firmy. Jeśli dopiero zaczynasz i zamierzasz prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą, to koszt usługi księgowej dla Twojego biznesu powinien się zamknąć w okolicach 150 zł za miesiąc. Czy to dużo za oszczędzenie Twojego cennego czasu? Ile czasu musisz poświęcić, by zarobić 150 zł w swoim biznesie? Jeśli zarobienie 150 zł zajmie Ci mniej czasu niż osobiste prowadzenie księgowości to… Wiesz już co zrobić? Tak samo rozważ każdą inną czynność, którą masz do wykonania. Nie musisz od razu zatrudniać pracowników. Wiem, że to kosztowne i trudne do udźwignięcia, gdy dopiero rozwijasz swój biznes. Dlatego budowanie zespołu specjalistów wokół Twojej działalności może Ci przynieść spore oszczędności. Możesz korzystać z usług innych firm: biur rachunkowych, kancelarii prawnych, możesz też zlecać poszczególne czynności zewnętrznym specjalistom, tzw. freelancerom.

Freelancer to inaczej wolny strzelec, osoba pracująca na zlecenie, często specjalizująca się w swojej branży.

Przy okazji przeszukałam dla Ciebie Internet, by dać Ci gotową listę portali, poprzez które możesz zlecić pracę wolnym strzelcom 🙂 Jeśli znasz angielski, to masz jeszcze większe możliwości – możesz zatrudniać specjalistów z całego świata i negocjować jeszcze lepsze ceny.

10 portali łączących freelancerów z biznesem:

 1. www.freelancer.com
 2. www.zlecenia.przez.net
 3. www.peopleperhour.com
 4. www.guru.com
 5. www.fiverr.com
 6. www.odesk.com
 7. www.elance.com
 8. 99designs.com
 9. www.hiremymom.com
 10. www.behance.net

Szukaj za każdym razem okazji do oszczędzania własnego czasu: zlecaj pracę innym, kupuj produkty i rozwiązania pomocne w biznesie (o różnych programach, ułatwiających życie przedsiębiorcy, w tym darmowych 🙂 piszę na łamach blogu). Pamiętaj, że jeśli będziesz pochłonięty wykonywaniem prozaicznych obowiązków, to nie będziesz mieć czasu na myślenie o swoim biznesie i jego rozwoju.

A Ty jak oszczędzasz czas w swojej firmie?

Obserwuj

8 komentarzy

 1. Zespół – zespół – zespół… Mimo moich zapędów „ja sam”, „ja najlepiej”, „ja wiem”, „ja”, „ja”, „ja” dziś wiem, że biznes to gra zespołowa. I nawet jeśli prowadzisz JDG (działalność jednoosobową), to biada Ci PRZEDSIĘBIORCO, jeśli w Twoim zespole nie znajdzie się księgowy, prawnik, marketingowiec, informatyk… w zależności od potrzeb mniejszy czy większy sztab ludzi – niekoniecznie na wyłączność!

  Odpowiedz
  • @adam zgadzam się. Mówi się, że jako przedsiębiorca „jest się samemu sobie sterem, żaglem i okrętem” to, aby biznes mógł się naprawdę rozwinąć, trzeba na ten statek zaokrętować załogę

   Odpowiedz
 2. zgadzam się – bez ludzi nie ma biznesu

  Odpowiedz
 3. Każdy biznes tworzą ludzie – i biada tym, którzy o tym zapominają. Najlepszego!

  Odpowiedz
 4. Biznes – to gra zespołowa, firmę tworzą ludzie i to od nich wiele zależy ! W zespole siła – to się sprawdza w 100%

  Odpowiedz

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest

Share This