Autoprezentacja w biznesie działa

Autoprezentacja w biznesie to temat dzisiejszego wpisu gościnnego Eli Zwolak – networkerki i specjalistki od nawiązywania relacji biznesowych i obsługi Klienta. Zapraszam do lektury 🙂

Słowa piosenki zespołu Strachy na Lachy „Jedna taka szansa na sto” zainspirowały mnie do tego, by spojrzeć na temat autoprezentacji w biznesie. Co zrobić, by wykorzystać to, co daje mi los? Odpowiedzią jest podjęcie właściwych działań. A jakich? O tym dowiesz się z treści tego artykułu.

Autoprezentacja w biznesie – w jakiej sytuacji występuje?

Jak często stoisz przed zadaniem opowiedzenia o sobie? Rozmowa kwalifikacyjna czy handlowa z nowym klientem, szkolenie, spotkanie networkingowe, konferencja, blog, strona internetowa itd.

Co jest wspólnym mianownikiem tego typu sytuacji? Masz niewiele czasu na to, by pozostawić dobre wrażenie. Pragniesz wzbudzić zaufanie i sprawić, by nieznany Ci wcześniej rozmówca zechciał kontynuować z Tobą kontakt. To spotkanie może być podstawą zbudowania relacji na gruncie biznesowym czy osobistym. Jeśli chcesz świetnie wypaść, to kluczem do Twojego sukcesu jest odpowiednie przygotowanie się. Wiem, że to nic odkrywczego i nieraz już o tym słyszałeś. Okazuje się jednak, że od teorii do praktyki jest droga, którą każdy musi przejść sam, wykonując pewne działania.

 Autoprezentacja w biznesie – jak się przygotować?

Poniżej przedstawię działania, które pomogą Ci stworzyć dobry tekst o sobie:

  1. Na początek maksymalna koncentracja na sobie. Usiądź w wygodnym fotelu/krześle, wyłącz muzykę lub puść coś, co pozwali Ci się zrelaksować. Wolny umysł od spraw codziennych i Twoje nastawienie spowodują, że będą przychodzić Ci ciekawe pomysły na Twoją autoreklamę.
  2. Znajdź kartkę papieru i długopis lub użyj notatnika w telefonie. Wypisz słowa-klucze, które wyróżniają Twoją osobę czy biznes. Warto, aby towarzyszyło Ci pytanie: jak mogę pomóc innym poprzez swoje umiejętności, kwalifikacje czy działalność zawodową? Zapisuj wszystko, co przychodzi Ci do głowy.
  3. Następnie połącz słowa-klucze w prosty i jasny przekaz, tak jakbyś mówił do swojego przyjaciela. Na tym etapie tworzenia swojej autoreklamy Twoja autoprezentacja, jak opowieść, może zawierać porównanie, metaforę lub cytat, z którym się utożsamiasz. Wymyśl coś zabawnego o sobie. To pozwoli Ci wyróżnić się z tłumu i zostaniesz zapamiętany, a oto przecież chodzi. Richard Florida powiedział kiedyś: „Ludzka kreatywność jest największym zasobem” i nie ograniczaj się w tej materii.
  4. A teraz przychodzi czas na próbę. Przygotowany tekst o sobie wypowiedz na głos i zmień to, co wydaje Ci się nie na miejscu. Dodaj, usuń tak, aby Twoja prezentacja była ciekawa dla nieznajomej osoby.
  5. Telefon do przyjaciela – czemu i nie w tym przypadku skorzystać z szybkiego badania opinii społecznej 🙂 Poproś kogoś bliskiego, by obiektywnie spojrzał na Twoje dzieło. Jakie ma odczucia? Co mu się podobało, a co warto zmienić?

Ostatnie szlify i masz gotową autoprezentację do zamieszczenia na www, czy zaprezentowania siebie podczas spotkania z klientem.  Tworzenie wizerunku firmy leży w Twoich rękach. O ubiorze, mowie ciała i innych aspektach kluczowych do zrobienia dobrego wrażenia, to zagadnienia do rozwinięcia w kolejnym artykule.

Autoprezentacja w biznesie „na żywo”

Jak idziesz na spotkanie, gdzie masz okazję zaprezentować swoją osobę lub biznes, to staraj zmieścić się w 30 sekundach. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Jak będziesz długo mówić o sobie, to zanudzisz rozmówcę i stracisz swoją szansę na ciekawą znajomość. Kiedyś na spotkaniu networkingowym doświadczyłam sytuacji, że jedna osoba przez 3 minuty mówiła non stop o sobie. Po mojej próbie wtrącenia zdania, dalej opowiadała o własnym biznesie i swoich osiągnięciach. A wystarczyło zadać kilka pytań, postawić na dialog, a nie monolog.

To, jak wypadniesz „na żywo” w dużej mierze zależy od Twojego przygotowania i Twojej kreatywności. Trzymaj się konkretów, wyróżnij się poprzez błyskotliwe przedstawienie się. Do tego dodaj naturalny uśmiech i pozytywne nastawienie, a zwiększysz swoją szansę na zapamiętanie w nowym środowisku. Życzę Ci owocnych kontaktów i wywierania zawsze dobrego wrażenia. Autoprezentacja w biznesie działa. Powodzenia!

Obserwuj

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest

Share This